| EmilTraian95 a întrebat:

Buna TPU as vrea sa imi cumpar o dacie solentza insa imi este foarte frica de taxa de prima inmatriculare pentru masinile din anii 2004-2005, care au norma de poluare doar euro 3 am inteles ca dacia a introdus euro 4 doar din 2007, de exemplu tata a luat un logan din 2005 iar taxa de prima inmatriculare a iesit undeva la 2800 de euro... Ce as putea sa fac daca vreau o astfel de masina dar sa ii pun si numere preferentiale?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Le gasesti si inmatriculate ca sa nu mai platesti taxa

| EmilTraian95 explică (pentru mgtow):

Inmatriculate sunt nu asta e problema ci faptul ca daca le trec pe numele tatalui costa cam 1000 de euro deoarece taxa de prima inmatriculare se plateste numa din 2007 incoace

| mgtow a răspuns (pentru EmilTraian95):

Cel mai bine cu 1000€ te bagi la o locuinta cu avans si iti ramane toata viata decat o masina cu probleme nu se merita in Romania sa ai masina, doar cei care vor sa aiba datorii au masina, folosesti mai bine o bicicleta de 500€ si pun pariu ca vei trai mai mult decat unu care merge cu masina

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Numere preferentiale ii poti pune doar daca platesti taxa.
Cumpara masina de la cineva de pe aproape, cu care poti tine legatura, si fa in loc de vanzare, un contract de comodat, la un notariat, ca sa ramana masina pe numele fostului proprietar.