| vali060188 a întrebat:

Salut,1.-daca cumpar de ex:o masina dacie logan din 2007 sa o inscriu pe numele meu cat m-ar costa? 2-pot plati taxa timbru pe masina din 2007?

2 răspunsuri:
| Numby a răspuns:

1-taxa ti se calculeaza in functie de facilitatile masini.
2-da

| Lukiano a răspuns:

- Masinile care au avut prima inmatriculare in Romania pana in anul 2007, odata cu vanzarea acestora este necesara plata taxei de timbru de catre noul proprietar.

- Daca taxa de prima inmatriculare a fost recuperata, este necesara plata taxei de timbru odata cu vanzarea autovehiculului, de catre noul proprietar. Acest lucru il poti afla doar mergand cu actualul proprietar la fisc pentru verificari.

- Daca masina este inmatriculata dupa ianuarie 2007, iar taxa de prima inmatriculare nu a fost recuperata (nu stiu la masini noi daca a putut fi recuperata) atunci costurile de inmatriculare nu sar de 150 de euro.