| AnAndrey1994 a întrebat:

Asi avea nevoie de ceva pareri mai ales celor care se pricep la masina! Sunt paralel cu mechanica si tot ce tine de ea pentru ca doar de 2 luni am masina! Am un ford fiesta din 2001 si azi m-am uitat putin la primele roti si am vazut asta :http://tinypic.com/view.php?pic=30xabcw&s=8#.VZ6wsLUxEqM http://tinypic.com/view.php?pic=m76vdd&s=8 Chiar asa de grav este cum pare rugina s-au sa nu imi fac deloc grij pentru rezistenta ei? Spuneti-mi ce as putea face pentru remedierea problemei!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fiind o masina destul de veche, e normal sa arate asa.
Problema nu e, fiind fier destul de gros acolo, iar rugina fiind de suprafata.
Pentru stoparea ruginei, cureti zona cu o perie de sarma si motorina, dupa care aplici cu o pensula mica niste ulei (poate fi ars), sau vaselina subtire. Peste ulei/vaselina se prinde o pelicula de praf, si o sa arate exact ca un antifon, iar ca protectie, crede-ma, e mai bun decat un antifon.
Singura problema la metoda asta, este ca se mai spala in timp, daca zona e exact in spatele rotilor; la tine insa nu e cazul, acolo nu ajunge apa direct de pe cauciuc, nu se va spala nici intr-un an.