| AnAndrey1994 a întrebat:

Asi avea o nelamurire! Din cate stiu dupa vanzarea masini la alt proprietar poti sa iti iei numerele de inmatriculare inapoi doar ca trebuie sa platesti o taxa! In ce consta asta mai detaliat? Dupa ce noul proprietar o sa aiba nr de inmatriculare dorite eu placutele o sa le primesc inapoi si cand o sa ma duc cu masina noua nu o sa mai trebuiasca sa platatesc la ghiseu taxa pentru numere?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nici o taxa pentru pastrarea numerelor si daca le pastrezi nu mai trebuie sa platesti numerele, le-ai platit o data.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Platesti o taxa de rezervare a numerelor, si ii dai cumparatorului o copie dupa acea chitanta, sa o puna in dosarul pe care il va prezenta la inmatriculari.
Pentru restul procedurii, te va indruma cel de la biroul de acte auto la care veti apela, pentru formularele necesare.
Daca e vorba de o durata mica de timp pana cand vei prelua numerele, si nu e vorba de un numar des intalnit, iar cumparatorul masinii e din alt judet, te sfatuiesc sa nu mai achiti acea taxa, astepti pur si simplu sa predea cumparatorul masinii numerele, apoi te duci sa inmatriculezi masina, si ceri numerele pe care le-ai avut.
Nu mai stiu unde se plateste acea taxa de rezervare, cred ca la CEC sau primarie.