Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

daca eu am cumparat o masina inmatriculata in decembrie 2012 si eu circul cu numere fostului proprietar pana in martie 2013 ca pana atunci am asigurarea si nu as vrea sa platesc din nou, cand voi merge la rar si la politie sa-mi schimb numerele trebuie sa platesc taxa de inmatriculare din nou?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se stie cum o sa fie pana atunci. Se discuta ca o sa fie introdusa o taxa de poluare, strict numai in functie de cat de poluanta este masina. Aceasta taxa o sa inlocuiasca taxa de poluare care a fost suspendata in 2012.

regis
| regis a răspuns:

Scuza-ma ca te intreb, voi astia care economisiti 50-100 de lei la asigurare sunteti intregi la cap? Cum sa nu faci transcrierea pana in martie, doar pentru ca ai asigurare valabila pana atunci?!? Realizezi cat poti pierde in 3 luni, daca de exemplu vanzatorul are un accident si decedeaza, daca nu isi plateste impozitele si nu iti poate da certificatul fiscal, daca pur si simplu se scumpesc taxele si tarifele de inmatriculare, daca se scumpeste RCA-ul? Risti toate complicatiile posibile pentru 50-100 de lei, pe care oricum asigurarile ii restituie la cerere celui care i-a platit?

| Rak2010 a răspuns:

Nu stie dar pana in ianuarie 2013 nu trebuie platita