| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU.
Am si eu o intrebare legata de transcrierea unui autoturism.
As dori un ghid mai detaliat decat cel de pe site-ul drpciv, este prima data si unii termeni imi dau batai de cap...
ul cererii;
2) Dovada înregistrării în evidențele organului fiscal al autorității publice locale etc etc
Ce este asta, ce inseamna? Nu imi dau seama...
Fostul proprietar nu doreste numerele de inmatriculare, pe site scrie ca nu trebuie achitata taxa, placutele le mai iau cu mine?
Pe cerere pot bifa mai multe chestii sau se bifeaza doar una, gen transcriere si pastrare numere?
Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La acte auto te trimite ca pe copii sa platesti tot ce trebuie iti face programare la numere etc
Aia cu organu fiscal e o fisa care trebuie sa ajunga la primaria lui pe urma a ta si o dai acolo unde iei numerele
Mergi la acte auto sa iti bifeze aia ce trebuie
Daca numarul e din acelasi judet cu tine nu mai achiti alte numere le pastrezi da daca de exemplu masina e de ph si tu stai in ilfov nu poti pastra numerele lui si trebuie sa le dai odata cu actele ca sa platesti pentru altele de if
Sunt vreo 80 de lei numerele

| mihaipopescu93 a răspuns:

Îți recomand să mergi la un birou de ACTE AUTO și acolo te vor informa și îndruma ei cu tot ce e necesar.

| Myagy a răspuns:

Salut. Poti citi acest articol: https://www.romasig.ro/......-necesare/

Bafta!