| sacrantolove a întrebat:

Cam cât ar costa sa imi pun freon sau refrigerant la instalație la un service Volkswagen?

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Intre 280 300 lei.

| relian a răspuns:

De ce vrei sa pui refrigerant la masina? Asata este prima intrebare,refrigerant se pune doara daca ai schimbat ceva legat de instalatia de aer conditionat,gen radiator, conducte, altfel nu vad de ce ai baga refrigerant.
Daca ai o scurgere de refrigerant, ar fi mai bine sa afli unde este si sa o emediezi, asa daca sa zic incarci cu refrigerant acum, peste stiu si eu cat timp(depinde cat de mare este scurgerea)iar o sa fie nevoie sa incarci.Cu timpul acea scurgere devine tot mai mare,astfel incat la un mom dat o sa pierzi refrigernatul imediat.

Daca totul este ok fara scurgeri,ai avut o reparatie si vrei sa incarci,asta o poti face si tu singur.
Pe undeva la capota masinii,cauti,este un label unde scrie ce tip de refrigerant trebuie si cate grame,sau daca nu cauti pe net gasesti cate grame de refrigerant intra in sistemul tau de racire.
Cunoscand asta, mergi la magazin, cauti si cumperi un sparay de refrigerant aproape de cat ai tu nevoie, in general acele sprayuri contin cam cat ai nevoie, ori jumate, caz in care iei 2.
Sint spreyuri sau butelii sa le zic asa cu refrigerant la magazine, le poate cumpara absolut oricine. Unele au si port cu un mic furtunas, pui acolo la teava groasa si incarci, deci pe teava groasa de la raiatorul de AC, daca stii despre ce vorbesc.Asigurate ca bagi tot din acea butelie, apoi scoti furtunasu ala si ai terminat lucrarea.
Jobu asta il faci si pe strada, vorbesc f serios.
Unia or sa zica vai trebuie sa tragi vacum bla bla, povesti, merge si fara e sistem mic nu ai treaba cu vacum si alte rahaturi.Vacum ar fi bun ca atunci cand conectezi butelia aia de refrigenrant tio goleste imediat si total, vacumul absoarbe din butelie mai rapid.

Deci nu conteaza ce masina e, asa se procedeaza la orice masina, indiferent care o fi acea masina.Deci o poti face si singur si te costa doara butelia aia de refrigerant, stiu si eu undeva la 400-500 de grame de refrigenrant, sau cum am spus cauti ce scie pe acea eticheta, care de obicei se afla lipita pe capota in interior.Bafta

| Panamax a răspuns:

160 am dat acum cateva zile.
Au completat 170 de grame de refrigerant.
Acum depinde,deoarece multe ateliere auto si-au cumparat aparate de incarcat aer conditionat mai mult sau mai putin performante, dar putini stiu sa le foloseasca corect si sa repare si eventualele defecte.
Am fost la cineva care se ocupa doar de instalatii de climatizare auto, avea pe stoc tot felul de piese, are tester, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.lmgtfy.com/? q=refill+instalatie+freon+volkswagen+pret
daca ai fi dat search ai fi gasit.
Sterge spatiu ala intre? si q. ca astia de la TPU sunt pederasti tare.

| gheorghe699 a răspuns:

Bine ar fi sa mergi la un service-auto, daca ai pierdut; refrigerant (freon R12, R22)ACESTI AGENTI DE RACIRE SE FOLOSESC SI LA AUTO, SI LA FRIGIDERE ...se face o recirculare a agentului frigorific si a uleiului, pe langa agentul de racire in radiatorul de climatizare se afla si un ulei frigorific, cu punct de topira la minus ...toata operatia costa undeva la 70lei.