| Radu_Traian_1992 a întrebat:

Ce trusa de scule auto profesionala imi recomandați. Eu am optat pentru o trusa yato 216 piese.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cea cu 216 are toate piesele trusei cu 94 de piese + altele.
Ai in plus clichetul mijlociu si tubularele pentru el, si cheile combinate.
Toate sunt extrem de utile, eu a trebuit sa mi le cumpar separat.
Clichetul mijlociu e mult mai folosit decat cel mic si cel mare, la un loc. Poti desface cu el si cu 8mm, si cu 19mm. E mult mai comod.
Iar combinatele sunt indispensabile in unele situatii, pentru capatul inelar, care nu "scapa" de pe surub, dar intra unde nu ai loc de tubulara.
Cat despre geniile de aici: eu am facut doar practica langa un mecanic bun, apoi intr-un service la tinichigerie. Am facut un liceu teoretic, deci teorie nu am invatat, si acum am atelier destul de smecher, si m-as putea angaja pe loc in orice service din zona. Am lucrat inclusiv la cel mai bun, imediat dupa cursuri. Genul de service unde orice vopsire costa sute de euro, o vopsire integrala peste 1000 de euro.
Ei habar nu au cu ce se mananca meseria, si cat e de mare lipsa de meseriasi.
Baga marewinking

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti mecanic auto?
Ca-n rest, nu merita sa chetui un pogon de bani, doar ca asa ai o trusa de scule in masina sau in casa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Serios? Tu daca ai 2 surublenite te consideri mecanic, asa-i?
In capusorul tau de copilas, ca nu ai mai mult de 15-16 ani, esti d deja expert mecanic, nu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu esti frustrata ca nu iti permiti trusa, sau care e problema ta?
Si daca nu ar fi mecanic, fara scule nu poate invata.
Scoti niste perle pe aici, ca esti mai inutila decat o trusa de tubulare intr-o bucatarie.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Violleta2022):

Tu ai stat langa mine sa vezi daca stiu sau nu. Oricu eu ce repar repar pentru mine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am modelul mai mic, cu 94 de piese. Am ales modelul bihexagonal, e mai util.
Tubularele si prelungitoarele sunt foarte dure, am tras de ele in toate conditiile, cu teava pe teu, tubularele puse si pe pistolul pneumatic. Nu am reusit sa rup nimic.
Si biții sunt buni, nu scapa, nu prea se rod.
In schimb, clichetii sunt de calitate slaba, ala mic sare urgent, iar ala mare a cedat si el, intr-un final.
Trusele cumparate din supermarketurile din afara, cu 70-100€, sunt mult mai bune decat trusele Yato, importate la noi.
Dar iti faci treaba si cu Yato, nu sunt chiar panarame.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cum se numeste trusa ta?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Https://www.magazinulcuscule.ro/......a-94-piese
De aici am luat-o, acum 3-4 ani. Era peste 300 de lei atunci.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da doar ca eu vreau cealalta cu 216 piese.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc. Si eu lucru intr-un service.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Eu vreau sa cumpar o trusa mare, dar nu o sa mai iau Yato. Nu sunt chiar cele mai bune, gasesti si la Lidl scule mai calitative.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dupa dvs care ar fi mai bune?
Adica mai rezistente.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Nu stiu nume... Am vazut doua truse diferite, cumparate din magazinele gen Auchan din afara, si erau mult mai bune decat Yato. Una era luata din Austria, cealalta din Franta. Aia din Franta stiu ca a costat 70 de euro, si era cam de 200 de piese, poate mai multe.
Ti-am spus, Yato sunt foarte ok, mai putin clichetii. Ala mic scapa imediat ce il fortezi, la ala mare mi-a crapat piesa din interior ce corespunde clapetei de schimbare a sensului.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da. Sanatate!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Cea cu 216 are toate piesele trusei cu 94 de piese + altele.
Ai in plus clichetul mijlociu si tubularele pentru el, si cheile combinate.
Toate sunt extrem de utile, eu a trebuit sa mi le cumpar separat.
Clichetul mijlociu e mult mai folosit decat cel mic si cel mare, la un loc. Poti desface cu el si cu 8mm, si cu 19mm. E mult mai comod.
Iar combinatele sunt indispensabile in unele situatii, pentru capatul inelar, care nu "scapa" de pe surub, dar intra unde nu ai loc de tubulara.
Cat despre geniile de aici: eu am facut doar practica langa un mecanic bun, apoi intr-un service la tinichigerie. Am facut un liceu teoretic, deci teorie nu am invatat, si acum am atelier destul de smecher, si m-as putea angaja pe loc in orice service din zona. Am lucrat inclusiv la cel mai bun, imediat dupa cursuri. Genul de service unde orice vopsire costa sute de euro, o vopsire integrala peste 1000 de euro.
Ei habar nu au cu ce se mananca meseria, si cat e de mare lipsa de meseriasi.
Baga marewinking

| relian a răspuns:

SCule profesionale? Pff nu ai tu bani de asa ceva laughing Uite aici scule profesionale iti dau doara o singura frma, dupa sa nu fugi cand vei vedea cat costa ok? Snap-on cred ca astia sunt cei mai tari sau mai bini care fac scule ce cauti tu.Mai buni nu in RO mai buni in toata lumea.Dar poti lua si Craftsman eu din astea am si sunt f bune, dar sa fie profesionale nu amatori, ca fac si pocnitori pentru asa de strans un surub dou.Ori mai e o firma ieftina dar foarte buna Pittsburg si astia la fel fac scuel profesionale si din astea de casa sa le zic asa.Sunt firme balamuc bani sa ai.Baga si tu pe google si scrie cele mai bune scule bla bla, sau scrie in engleza asa gasesti mai repede.Mai sunt scule bune Sunex, eu spun ce am folosit.
In general trusele astea ce arati tu dealde sute de piese alea is stifturi sa stii si tu, o scula buna nu se vinde niciodata la snop laughing chiar daca scrie pe ea profesioanala bla bla rupe nori, aia e reclama.O scula buna se vinde la bucata si la set dar nu prea multe stiu si eu undeva la dealde 20-30.Bine acum daca dai comanda si le spui alora frate vreau totu brici iti trimit aia ce doresti, dar sa dai pe scule mii de dolari nu cred ca merita.Ce arati tu Yato sincer nu am auzit in viata mea. Poate astea or fi prin zona pe acolo zona RO dar mai mult nu cred.
De astia Snp-on ai auzit macar? Baga pe google si vezi cum sta treaba.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru relian):

Eu vreau o trusa pentru mine. La mine la service avem truse sw-tools si is bune. Dar am auzit ca yato ii cam cea mai buna la noi in Romania.

| relian a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Daca le folosesti doara pentru tine din an in paste, poti sa iei oricare, or fi bune si alea ce arati tu.Eu nu stiu, ce am spus sunt scule folosite in America si in general in tarile astea care stau mai bine.Am avut si scule f ieftine care au fost nemaipomenti de bune,pentru ce am avut nevoie au mers, nu sa tricat nici una, ba le-am trimis in RO zic sa le foloseasca aia acolo Great Neck astea sunt printre cele mai ieftine, sau Stanley, astea ceara ca le iei la brat laughing dar iti faci treaba.Acum nu stiu daca sunt si la voi,dar poti sa cauti pe net,macar asa ca idee.Ce nu fac astia bun,ma refer la firmele astea mai ieftine este rachetul ala al cel folosesti cu tubulare,nu stiu cum ii zic romanii chestia aia cu clichet,firmele astea mai iefitne fac chestiile astea slabe rau,se strica mai mereu,dar restul tubulare,fixe,inelare etc is bune pentru om acasa,poate nu sunt bune pentru un service dar pentru om acasa sunt f bune.
E naspa in RO ca aia is toti banditi pe acolo, de exemplu la mine mai toate firmele iti dau garantie pe viata pe o scula, mai ales alea f ieftine, daca s-a rupt te duci iti da alta, nici nu te intreaba de sanatate.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru relian):

Am inteles. Unde sunteti plecat?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Relian e plecat cu sorcova.
Da niste raspunsuri total pe dinafara, dar incearca sa se dea destept.
E un mucos, probabil mutat in America, dar care nu cred ca stie sa ridice o masina pe elevator. Nu stie sa-ti dea informatii, bate campii doar.

| relian a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Turbinja asta se caracterizeaza singur, numai perle scoate, ca si acum cateva zile in care batea campii ca benzina nu se poate tine in rezervoare de plastic.El si inca unu daduse niste raspunsuri de mureai.Dar habar nu are ca rezervoarele de la masini sunt din plastic, ca sa vezi dracia dracu laughing dar turbina asta le stie el pe toatee si sofer si mecanic, le stie ca pe un om mare laughing adica este paralele cam cu orice in cam orice domeniu.Eu sunt in America, Turbina viseaza la tubinele lui eoliene probabilNui bine daca nai turbina laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce sa faci cu ea? La cat de tanar esti nu cred ca te-ai pricepe sa inlocuiesti niste placute de frana sau niste etrieri. De ordinea de aprindere nici nu poate fi vorba sa o inlocuiesti.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru anonim_4396):

Stiu. Pentru ca am invatat in profesionala la service.