| AestheticPerf a întrebat:

Bună TPU. Dacă cumpăr o toba finala sport de la TurboWorks, ceva de genul acesta https://www.wrt-parts.ro/......produs.php o sa îmi schimbe sunetul mașinii? Cam asta urmăresc, dsr vreau sa se audă bine, ci nu gălăgios tare enervant:)). Pe un motor de 2. 0 benzina aspirat natural de 143CP. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cel mai bine sa mergi la un service auto care se ocupa cu evacuari si sa iti recomanda ei ceva pentru motorul tau, nu lua asa dupa ureche, nu zic ca perfromanta ar scadea sau ceva dar e posibil sa se auda ca naiba, e o toba ieftina la 300 de lei! Exista tobe dediate care ajung la mii de euro, crezi ca degeaba?
Toata lumea intelege prin toba sport ca suna tare, dar nu si bine, multe pur si simplu URLA, au o tonalitate nasoala.
Iti spun un trick tobele universale se pun pe masina mai multe si se alegea cea care este cea mai corecta din punctul tau de vedere care oricum e subiectiv, depinde de gust.
De aceea am zis sa alegi o toba sport impreuna cu mecanicul la un service care cu asta se ocupa, ei au pe stock mai multe modele si le vei auzi si live cum suna, simplu pentru ca o dau jos pe a ta si le pun provizoriu pe celelalte.
Am avut toba sport facuta pe comanda la cealalata masina a mea, vreau sa iti zic chiar daca era aleasa la service care doar cu asta se ocupa tot scoatea un sunet de scula mortii, dapai astea din comert care si ieftine, VOR URLA la propriu, si vei avea probleme si cu RAR-ul daca te va opri in trafic.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Față de cea originală, clar că o să ai o altă "melodie"