| EmilTraian95 a întrebat:

Buna TPU de curand mi-am luat permisul si am o dacie 1310 pe care am deci sa imiexersez stilulde condus prima data am mers turat cu ea si burn out si copilarii de astea si am avut consum de 16 litri la 110 km apoi mi-am luat un prieten cu experienta si am mers f decent tot la 2000-2500 de turatii in treapta superioara posibila si desu am bagat 11 litrii am facut doar 89 de kilometrii, e posbil un consum asa mare pe oras? E drept am mai mers si pe dealuri, daca masina e de vina ce masina imirecomandati sa mi cumpar? Vreau sa fie rezistenta pana invat sa conduc bine si sa aiba un consum mic si sa coste panain 5000-6000 de lei.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi cu masina normal si schimbi vitezele cand se apropie la turometru in zona verde si asa vei economisi benzina. Tico consuma 6L la 100 km sau matiz

| EmilTraian95 explică (pentru mgtow):

Exact asta am facut dar degeaba... Nu stiu daca tico ar rezista unui drum de deal sau hotar, terenul accidentat influenteaza?

| mgtow a răspuns (pentru EmilTraian95):

Ar influenta dar daca mergi cu grija nu ai treaba avantaju e consumu redus

| EmilTraian95 explică (pentru mgtow):

Pai mi-e imposibil sa merg la consum adica in a 4 a ( treapta maxima la masina mea ) avant in vedere ca sunt gropi pe deal si de 30 de cm... merg in a 3 a la 2000 de turatii si tot mi-a luat 12 litri pe 100 de km, cand am mers neingrijit mi-a luat 16-17

| RB26DETT a răspuns:

Daca vrei consum mic iti poti lua o dacia solenza, motor de 1.4, consum de 5.5-6% a avut tatal meu acum mult timp, facea cate 120 km pe zi de 5 ori pe saptamana, a dus masina la 350 000km dupa care si-a luat alta, masina inca merge foarte bine [a fost taxi inainte]! Nu e stricacioasa, nu ai treaba cu ea, numai ca na, e dacie deci nu te astepta decat la 160 km/h viteza maxima, undeva la 12-13 secunde pana la 100 km/h [cam ca o astra G cu 1.6] consum mic! Portbagaj destul de incapator totusi, confort destul de ok, oricum stai mai bine in solenza decat in 1310, frana tine, nu ai treaba cu ea! Ai grija la viteza mare ca nu sta atat de bine pe strada daca bate tare vantul! Daca esti norocos nimeresti una cu servo si cu AC! ma crezi sau nu, am gasit una intr-un targ auto cu geamuri electrice pe fata din fabrica!

| EmilTraian95 explică:

Imi cer scuze pentru gramatica am probleme cu tasta space