| ghicicinesunt a întrebat:

Buna TPU de la 16 pana la cat pot conduce motor 50cm3? sau 125 cm3?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani si cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera poti conduce tot ce se incadreaza la categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) si cu permis de subcategoria A1 motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW. Numai bine!

| dragos9234 a răspuns:

De la 16 ani poti da de permis A1. daca il iei poti conduce motociclete cu motor de maxim 125 cm cubi

| Andrey1414 a răspuns:

49 cm3 pentru 50 cm3 iti trebuie permis
dar poti trece un scuter de 125 cm3 in certificat de 49 cm3 daca ai pile la primarie

| claus123 a răspuns:

La 16 ani poti conduce scuterul de 50 cm3, pentru moped(pentru ca asa ii zice) 125cm3 iti trebuie permis de conducere categoria A