| MihaiCernescu a întrebat:

dintre o motocicleta cross de 125cc si una de 140cc care ar prinde o viteza mai mare in genereal?

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Daca toate celelalte variabile sunt egale, cea de 140cc. In realitate depinde totusi de multi factori. De exemplu, etajarea cutiei de viteza; daca cea de 140cc are trepte mai scurte, s-ar putea ca 125cc sa aiba viteza maxima mai mare, intrucat se va plafona mai tarziu la turatie (dar va accelera si mai incet). Apoi capacitatea cilindrica mai mare nu implica mereu putere mai mare, mai ales la o diferenta de doar 15cc. Daca motorul de 125cc e de generatie mai noua, s-ar putea sa dezvolte mai multa putere decat cel de 140cc si sa fie mai rapid.