| cristianbledea a întrebat:

Doresc sa-mi cumpar un atv chinezesc de 125 cc doar pentru plimbari scurte si pe drum drept. Doresc niste pareri despre el ca banuiesc ca nu e rezistent deloc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt ATV-uri off-road, si sunt si de asfalt.
Pentru plimbari pe drum drept ai putea sa alegi unul doar cu tractiune spate, fara 4x4.
A avut un prieten un Suzuki de asfalt, nu mai stiu daca era 4x4 sau nu. Pe asfalt zbura si cu 140, dar iarna nu avea aderenta mai deloc. Aici conteaza si cauciucurile.
In general motoarele astea de scutere/atv-uri chinezesti, sunt complicate si de proasta calitate, cand incep sa cedeze piese, mai bine il arunci.
Pentru drum drept eu as fi recomandat mai bine un buggy, de preferat cu motor de masina, daca nu sunt probleme cu politia pe unde vrei tu sa mergi. Cu un ATV mai 'scapi', dar cu ditai caruta de bare + motor mare, esti magnet pentru politie, daca mergi pe drumuri publice.

3 răspunsuri:
| CaLyStuu a răspuns:

Daca e un ateve mai mic, de copii, poti face plimbari pe el, dar numai tu, nu tine doua persoane. Si cat despre plimbari, e destul de fain, adica nu consuma mult, chiar e o alegere inteleapta.

| cristianbledea explică (pentru CaLyStuu):

Ai avut si tu chinezarie de 125?

| Caddillac a răspuns:

Un atv de 125cmc este ideal pentru plimbarile off-road ce nu necesita mari performante, deci cu "dealuri" nu foarte abrupte si etc...
Da este o alegere buna, economic vorbind, dar vei avea performante ceva mai slabe decat unul original...
Am avut si eu unul si m-am distrat 1 luna dupa care incepea sa moara treptat laughing), Depinde, unele sunt bune si au viata lunga altele nu.
Baftawinking