| smartalogu a întrebat:

Buna TPU-isti. Am 4000 euro si as vrea sa imi iau o masina. Ce imi recomandati si dc? (Nu accept raspunsuri gen "logan, pentru ca e ieftina".) Vreau raspunsuri detaliate, eventual si cu ceva "surse" de unde v-ati documentat.

22 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Eu in calitatea mea pot sa-ti recomand; Ori ce masina dar sa fie nemteasca, Daca masina este nemteasca fi sigur ca nu te vei pacali De ce? Deoarece nemtii sunt cei mai buni la masini Ma refer la calitate si durata de functionare Peurma diferenta pret calitate este foarte buna Masini fiabile rezistente cu un comfort ridicat etc De reparet este foarte usor, Ai acces usor la ori ce piesa cind vei avea nevoie sa o inlocuiesti Cu 4000 de euro poti; gama wg sau ford - opel Ori care dintr aceste masini garantat nu te vei pacali Nu vreau sa ma laud dar eu lucrez de mult cu firma nemteasca legat de auto Ai incredere Pa

| BassHunter13 a răspuns:

Auzi lasa Fiaturile sau Golufurile 4 pentru ca, Hai sa zicem ca Golfu 4 merge dar unul bun nu gasesti numai de la 5000euro in sus! dar auzi depinde ce ce masina vrei sa iti ei sau care iti place! eu mizez pe Opel Astra! De ex eu mi-am luat de curand un OPEL ASTRA CARAVAN din 2002 1, 7 TDI consum 6% mixt si am dat pe el 3800euro unic proprietar adusa de 1 an in tara! auzi te te-as sfatui sa iti iti ori un OPEL ASTRA, Audi an 96 sau mizez si pe Seat pentru ca au motoare de Volwszgen! Sursa sunt eu! cu asta ma ocup! pentru mai multe detalii id meu cata_nimenialtu13

| BassHunter13 a răspuns:

Fara FORD! ps pentru baru Fordu nu ii firma nemteasca ca ii firma americana si acum ii internationala si Fordurile consuma in oras 12%

| BassHunter13 a răspuns:

Pentru MG! auzi prietene depinde ce motor are fordu tau! poate ai motor de 1, 2 l si cu cred ca sti mai bine ca mine!

| ALEx_7862 a răspuns:

Un fiat albea 2007 albastru 1. 4 benzina 77 cp...destul de buna merita incercatahappy

| cornel a răspuns:

Audi a4thinking

| adryano_3550 a răspuns:

La bani astia te agati de un opel astra bun pe motorina iti recomand, nu lua de la comercianti din astia ca re incalti cauta direct de la proprietar verifica actele intai ca ei o sa zica cai a lu varu, prieten, mos vrajeli din astea.succes

| adryano_3550 a răspuns:

De ford sau opel te incadrezi ca suma adica poti lua ceva bun in bani asia dar golf4 nu cred ca gasesti ceva bun in 4000 doar vreo una smenuita. asa ca mai bine mergi pe varianta ford sau opel te salut si sa ai noroc la cumparat. sa ne anuti ce masina ti-ai luat ciao.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Lada Niva sau Volga.
Ambele au bot de tanc şi sunt, după părerea mea, cele mai bune maşini pentru drumurile noastre dar şi pentru cele din est sau din sud (care-s mai proaste decât astea româneşti).
În plus, Volga o şi poţi comanda cu toate utilităţile şi ai practic standarde moderne dar cu rezistenţă după model sovietic.

| aleksy a răspuns:

Http://www.4tuning.ro/ iti recomand un adui 80 (butoias) fffffffffffff rezistente toata fam prietenului meu are au tabla galbanizata(unele)si sunt tari in lonjeroane si putere mare(la multi cai);)

| A4TECHH a răspuns:

Poi acum ce crezi tu ca e mai bun eu te-as recomanda un chevrolet spark modelul noua este chiar frumos http://www.automod.ro/poze/chevrolet-spark-oficial.jpg

| OanaG a răspuns:

Un Fiat brava happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ raul13 / Esti sigur de consumul dat? Sti cit consuma in oras alte tipuri de masini?
Daca nu sti, si se vede, lasa pe altii.
Din fericire pentru mine si din pacate pentru tine, eu am consumul in oras, la Mondeo, 7, 4! iar la Focus 8, 5. Acesta este consum numai de oras, nu mixt!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un fiat albea 2007 albastru 1.4 benzina 77 cp...destul de buna merita incercatahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@raul13 /
Vorbeam de masini Ford, nu de trotinete.
Mondeo este 2, 0l motorina
Focusul 1, 6 benzina
...si nu cred ca sti mai bine decit mine!
Intimplator am colaborat cu importatorul Ford in Ro!, daca are importanta...

| MusicisMusic a răspuns:

4000 de euro! hmm... poti sa iti iei un land rover din 1996, un Renault Clio din 2005, etc

| NimeniAltu_9511 a răspuns:

Eu ti-as recomanda un golf4 ca au motoare bune

| VITALUL a răspuns:

Un audi shark! rolling on the floor

| juice a răspuns:

Si eu ma invart in jurul sumei de 4000 euro, si as dori sa stiu cam ce as putea lua, fara sa bag bani ulterior (de genu, o iau si mai bag 2000 euro sa o aduc intr-o stare ok). As fi optat pentru focus/golf4/opel astra

| juice a răspuns:

Adryano, cam la asa ceva m-am gandit, opel astra sau ford focus. Dar cam la ce motorizari te-ai gandit? in primul rand, diesel? benzina? am inteles ca si unele si altele ar avea diverse probleme(Fac cu masina in jur de 10 15 mii km pe an, maxim), si prefer modelele hatchbak. Ma intereseaza si costuri de intretinere, revizii, nu vreau sa investesc prea mult, de-asta aleg o masina mai 'decenta'.

| juice a răspuns:

Cornel : Ai tu ceva dreptate cu A4, dar in bugetul de 4000 euro nu cred ca iau mai noua de 95 96 97(poate trasa rau cu probleme). Si pe urma o sa urmeze bagat bani cel putin 1000 euro, avand in vedere ca piesele la audi sunt destul, scumpe. De-asta si eu, ca si majoritatea oamenilor mai cu cap, prefer o masina de clasa mai mica si mai modesta, dar mai noua, decat un Tatra din 85.happy