| Daniel09857 a întrebat:

merita sa cumperi in Romania o masina cu volan pe dreapta? Ma uitam pe un site de vanzare auto din uk si preturile mi se par foarte foarte bune in comparatie cu preturile de pe piata din ro si chiar si in comparatie cu ce am mai vazut pe Autoscout24/mobile.de, etc... Si nu ma refer doar la pret ci si la dotari si nr de km, respectiv mile, un exemplu concert este Auid-ul asta https://repodeals.co.uk/......i-v8-auto/ Un audi a8 ca acesta in Germania sare de 19-20, 000$ daca e cu motor de 3000 cmc, daca e de 4200 ajunge si la 22-23.000 lejer cu mai multi km, voi ce paree aveti merita achizita unei asemena masini? Nu ma refer doar la A8, ci si la alte marci, BMW, Mercedes, de exemplu, daca dai search pe site-u unde e a8-ul, pe Mercedes gasesti lejer o gramada de S-class-uri cu motor de 3000cmc diesel, volan pe dreapta evident, la 27-29.000 lire, in comparatie cu unul din Germania ce are pretul de 40.000 euro, mi se pare o diferenta foarte mare de pret, avand in vedere ca este practic aceeasi masina, acelasi an, dotari poate putin diferiete, dar nu cu mult si km/mile apropiate

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Nu merita.
Iti explic mai jos de ce spun asta.

Cand ai un buget mic, si ai de ales intre o masina cu volan pe dreapta si o masina cu volan normal dar semnificativ mai veche, e clar ca esti tentat sa alegi masina cu volan pe dreapta.
Dar in cazul tau situatia sta putin diferit, mai e ceva de "gandit".

Tu vrei sa investesti in masina, o suma mare, aici, daca stai si te gandesti bine, apare o problema pe care trebuie sa o iei in calcul.
Problema sta astfel, o masina cu volan pe dreapta e mult mai predispusa accidentelor in depasiri.
Cand ai o masina de 2.000-3.000 de euro, sa zicem ca nu-ti pasa.
Dar cand vorbim deja de o masina de 35.000€, lucrurile deja stau diferit, pierderile sunt mult mai mari.
Ai esuat intr-o depasire, ti-ai spart bara, un far, deja s-au dus cateva mii de euro bune, bani pe care trebuie sa-i scoti din buzunatul tau. Iar asta daca ai noroc, daca esti ghinionist, si o faci daunta totala, eh, atunci sa vezi ce regrete te cuprind.

Nu multi se gandesc la asta cand investesc bani intr-o asemenea masina.
E un risc destul de mare, si pentru cateva mii de euro diferenta la pret... nu cred ca are rost sa risti atatia bani.
Dupa cum am spus mai sus, o clipa de neatentie, putin ghinion, si ai o paguba de cateva mii de euro in buget, iar fiind volan pe dreapta... ai multe "oportunitati" de acest gen.

Concluzia pentru mine, e clara, fie mai strangi ceva bani si-ti iei o masina identica cu volan pe stanga, fie iti cumperi ce masina iti permiti, dar tot cu volan pe stanga.

4 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

NU am citit tot.
Nu merita ( nu stiu daca te obisnuiesti)
Plus ca astia vor sa interzica masinile pe dreapta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu merita, te chinui sa o conduci... mai ales in Romania unde nu sunt atostrazi si trebuie constant sa faci depasiri

| mgtow a răspuns:

Sigur ca da. Unica conditie e sa locuiesti intr-o tara straina din UE. Si daca stai in GB - Irlanda sau Scotia mult mai bine pentru ca esti pe teren inversat RHD adica. Eu am cumparat o masina din Londra si am inmatriculato in Spania fara sa schimb volanul nimic, sant multumit de achizitie si atrag multe priviri de femei : )) PS nemtii mai da peste cap km in schimb un englez nu o face, exista HPI check care iti zice istoricul masinii si km reali, eu am verificat si era totul ca la carte. Reprezentanta mi-a zis ca a trecut toate reviziile la zi si totul a fost bine. Pt info ma poti contacta oricand.