| DieterBortscher a întrebat:

Salut! In luna Februarie a anului urmator urmeaza sa imi schimb masina intr-un buget de maxim 12000 de euro.
Caut ceva care sa aiba un mix de confort si sportivitate, sau doar confort.
Va dau cateva modele auto de care sunt interesat. Astfel veti vedea si preferintele mele, si puteti sa imi dati recomandari asemanatoare sau mai bune. Preturile masinilor care intra in buget sunt dupa mobile.de.

Audi A5 2011, Mercedes-Benz C Coupe 2011, Mercedes-Benz E Coupe 2011, Renault Talisman 2016, Audi A4 2013, VW Passat CC 2011, Hyundai i40 2014 Berlina, BMW Seria 3 2013, Ford Mondeo 2015.

Ce as putea lua din ceea ce am mentionat mai sus? Sau daca este ceva si mai bun decat acestea.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este un timp prea bun sa cumperi masini... pretul benzinei si petrolului cresc teribil d emult si se pot dubla in urmatoarele luni.
Apoi, cu un razboi la granita, nimic nu-i sigur... si nu-i recomandat sa faci investitii in case, masini si lucruri scumpe.

| sierra1 a răspuns:

"buget de maxim 12000 de euro" - dacă mai faci un mic efort (sau poate nici nu e efort) iți iei una NOUĂ! Ce zici de asta?

| RoCkKiD a răspuns:

E un moment foarte prost sa cumperi o masina, mai ales second. Din cauza crizei globale de componente timpii de asteptare pentru masinile noi a crescut pana la un an la anumite modele, deci multi clienti s-au indreptat catre piata 2nd chestie care a impins preturile in sus.

Ca sa iti dau un exemplu, m-am uitat la masina mea, cumparata acum 2 ani si acum e mai scumpa decat a fost a cum 2 ani cand am luat-o eu, desi e cu 2 ani mai batrana.

In momentul asta o sa dai cu cel putin 20-30% mai mult pe masina decat ar fi costat in mod normal. Eu zic sa astepti cel putin pana la finalul anului viitor.

| Scorillo a răspuns:

Vrei sa dai o palarie de bani pe o masina veche. Esti dispus sa investesti banii intr-o masina care deja are 10 + ani chiar daca a fost a unei batranele care o folosea doar odata pe saptamana cand se ducea la biserica?
Parerea mea (e strict personala) - in nici un caz diesel. in nici un caz cu norma de polare sub Euro6.,Exclus electrica din cauza infrastructurii si limitarilor tehnice.
Daca tot am banii astia, m-asi uita la ceva hibrid (mild, plug-in,...) noua din cauza taxelor, consumuli, posibilitatii de a intra in orase care deja interzic accesul dieselelor si deja a impus "minim Euro4".
Chiar daca ar treui sa mai astept putin.
Din ce ai enmerat tu, cateva modele sunt consacrate prin lipsa lor de fiailitate.