| Daniel09857 a întrebat:

Pe piața sa de mașini, de ce majoritatea modelelor BMW se depreciază mai rapid decât cele Audi/Mercedes, chiar dacă prețul inițial de achiziție e mai mare? M-am uitat pe autoscout24/mobile.de și am văzut acest lucru. Adica un BMW seria 5 f10, de ce este mai ieftin decât un Audi A6 din același an, respectiv E class din același an, având dotări asemănătoare, poate chiar la unele mai bune la BMW? Sa fie din cauza motoarelor sau aspectului? Deși nu cred, voi ce ziceți?

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Nu sunt mecanic sau vânzător auto, dar citesc și studiez despre automobile. Una din cauzele principale a deprecierii modelelor BMW, este o reputație creată pe vechile modele din anii 1980-1999. Acea, de mașini "nervoase", tracțiune spate și instabilitate în viraje. Un alt motiv, ține de trecutul de service al modelului. S-au respectat sau nu toate reviziile. Apoi, media de vârstă a celor care au BMW, poate fi și cu 10 ani mai mică decât a unui posesor de Audi sau Mercedes. Da, pot fi 3 modele de aceeași generație, echipare, motor, kilometraj, dar depinde cine le-a condus. Un BMW, după ce l-ai cumpărat te poți trezi că intri în o lună cu el în service și reparații fără număr! Pe când la un Audi sau Mercedes modelele normale, nu sport, mergi fără griji ani de zile.
E vorba de stilul de condus, care la modelele BMW e mult mai agresiv și automat o uzură mai mare a tuturor pieselor care asigură deplasarea și frânarea! Pentru o familie e recomandat un Audi sau Mercedes. Succes!