| anonim_4396 a întrebat:

Pana acum, am pus pe masina mea (ford focus 2002 motor 1.6 zetec) doar benzina de la PETROM ( fiind in localitate, e ceea mai buna benzina din oras)... pana ieri, cand am fost nevoit sa merg in afara localitatii (cu mult), si crezand ca nu mai ajung inapoi, am zis sa fac plinul de la benzinaria MOL (cu carburantul tempo plus 95). Si am mers in jur de 20 km (folosind probabil benzina veche din instalatie, de la petrom), dar pe urma, cand a ajuns probabil pe conducte benzina MOL ( prima oara mi s-a aprins martorul check engine), si acum merge in hopuri, dau 1-a accelerez tare, da sa moara. Dau a 2-a accelerez, merge ca mitraliera... in a 4-a in afara localitatii prindeam 100 (acum prind 60 cu acceleratia la podea si mai mult de 3000 rpm, nu vrea sa urce) a 5-a, si pedala in pamant, prind intre 80-100 (daca e deal, masina da sa se opreasca). Cum pot scapa de eroarea din bord, si ce trebuie sa fac, sa mearga masina bine ca inainte? sad

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu aveai cum sa mergi 20 de km cu benzina din instalatie.Esti sigur ca ai bagat benzina?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Benzina de la MOL e de calitate, esti sigur ca nu ai pus motorina?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scoate urgent toata benzina din masina, pana n-o nenorocesti. N-am mai auzit de probleme de la MOL, esti sigur ca nu ai pus motorina?
In orice caz, trebuie scos tot din instalatii si pusa alta benzina, sa vezi daca isi revine.

| Ovidiu_Moldovan_1991 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

100% am pus benzina, am bonul. scrie si pe el P3 (pompa 3) - Tempo plus 95, litrul 6 lei si 28 de bani a costat. si am pus fix 40 de litrii...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ovidiu_Moldovan_1991):

Dar tot trebuie s-o scoti, ca sa nu umbli la motor aiurea. Prima data incearca cu benzina Petrom, daca zici ca din aia foloseai.
Se poate sa fi fost benzina foarte proasta la MOL, cine stie...

| ChrissD a răspuns:

Eu cred ca nu ai bagat benzina...du-te la un service urgent.

| ionutalex13 a răspuns:

Du te la un mecanic auto el stie cel mai bine