| Vasy3456790 a întrebat:

Am un ford focus din 2003, motor 1.6 benzina 101 cp, motorul Zetec. De ieri masina a început să dea rateuri cand o accelereze mai tare, precizez ca inainte de asta cu o zi am alimentat cu benzină de la Lukoil, iar a 2 A zi a început să meargă în șocuri. Cand o accelereze liniar si încet masina merge normal, însă cand o accelerez putin mai tare se "gâtuie". Am zis ca probabil este apa in benzina, dar deoarece am plinul nu pot pune alt tip de benzina sa vad daca se remediază.

6 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Mai mult ca sigur calitatea benzinei e de vina, are apa multa. Rezolvarea e sa torni in rezervor o anumita cantitate de alcool tehnic de 96 de grade care se va combina cu apa si va arde la fel ca benzina. Pe viitor evita sa mai alimentezi la acea statie (probabil aveai si rezervorul gol). Dupa ce mai golesti din rezervor faci plinul cu benzina buna de la o statie de la care n-ai avut probleme.

| Vasy3456790 explică (pentru andreia67):

Am sa incerc asta. Multumesc mult

| macholyco a răspuns (pentru Vasy3456790):

Ai rezolvat problema?

| Vasy3456790 explică (pentru macholyco):

Salut. Problema din pacate nu s-a rezolvat, am pus benzina buna, am schimbat bujiile, fișele de bujii si la fel face...

| Denila123 a răspuns:

Verifica scanteile, clapeta curato

| Vasy3456790 explică:

Problema nu s-a rezolvat. S a aprins si check-engine. oare ce ar putea fi?