| MRcristi24 a întrebat:

Buna TPU pentru cei care se pricep in auto CAND asi putea sami eau permisul >de >conducere la 18 ani sau ca am auzit ca pot sa fac o scoala de conducere la 16 ani dar nu-mi da permis imi da un fel de fisa care zice ca pot sa conduc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala se poate incepe cu 90 de zile inainte de implinirea varstei de 18 ani si examenele se dau dupa implinirea varstei. Pentru subcategoriile A1 si B1 scoala se poate incepe cu 90 de zile inainte de 16 ani si examenele se pot da dupa implinirea a 16 ani. Daca vrei sa conduci un moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) atunci ai nevoie numai de un certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Numai bine!

1 răspuns:
| Avon_8981 a răspuns:

Pai acum s-a propus ca cei de 16 ani sa dea un fel de "examen" si sa aiba posibilitatea de a conduce dar...dar...cu o conditie. Sa fie in dreapta un adult care sa detina un permis de conducere.
De aceasta lege stiu doar ca inca se discuta.
Dar se poate sa dai examen scris si la oras doar la 18 ani!