| andrei755 a întrebat:

Cum se sanctioneaza un sofer auto daca nu are permisul de conducere la el?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta de a nu putea prezenta permisul de conducere la solicitarea politistului, permis pe care il detii si nu ti-a fost suspendat dreptul de a conduce dar nu-l ai asupra ta, reprezinta contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 6 la 8 puncte-amenda, in prezent de la 870 lei la 1.160 lei. Poti plati jumatate din minim, respectiv 435 lei, in termen de 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contravențional

| Emilian86 a răspuns:

Amenda de la 150 la 300 de lei si doua puncte de penalizare

| Adriann92 a răspuns (pentru Emilian86):

Lipsă documente conducător auto = între 6 și 9 puncte-amendă, fără puncte de penalizare. Reactualizează-ți cunoștințele

| Adriann92 a răspuns (pentru Emilian86):

6-8*
Scuze

| mihaicelsfant a răspuns (pentru Emilian86):

870 de lei e amenda