| FlorinDiablo a întrebat:

Am si eu o intrebare eu nu am permis de conducere dar cu toate asta conduc daca e sa ma prinda politia imi cere permisul talonu etc etc dar daca eu ii spun ca nu am nici permisul sau buletinu la mine ce imi face?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te prinde te-ai facut cu dosar penal pentru conducere fara permis, pedeapsa fiind inchisoarea de la 1 an la 5 ani, daca esti major. Daca esti minor limitele pedepsei sunt la jumatate, respectiv de la 6 luni la 2 ani si 6 luni. Cu aceeasi pedeapsa poate fi pedepsit si cel care ti-a incredintat masina. In acest sens sunt prevederile OUG 195/2002 (Codul rutier), art.86, citez:
"ART.86.(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin. (2) se sanctioneaza si persoana care incredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla in una dintre situatiile prevazute la alin. (1) sau (2) sau unei persoane care sufera de o boala psihica ori se afla sub influenta alcoolului sau a unor produse ori substante stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora."
Daca nu ai actele la tine vei fi condus la cea mai apropiata sectie de politie pentru identificare. Numai bine!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca esti major te baga la puscarie 2 ani (banuiesc ca asa e legea in toate tarile din UE) iar daca esti minor parintii tai sunt trasi la raspundere.

| AllinaDaniella a răspuns:

Daca taceai, filosof ramaneai!

| FlorinDiablo explică (pentru AllinaDaniella):

Ce vrei sa spui? cu asta?

| AllinaDaniella a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Mai bine nu spuneai asa ceva,te sfatuiesc sa urmezi o scoala de soferi si sa dai de permis daca iti place atat de mult sa conduci, in niciun caz sa te apuce pe tine asa sa iesi pe sosele, poate faci vreun accident Doamne fereste, si uite asa mor oameni din cauza unor ca tine! Penibil.

| FlorinDiablo explică (pentru AllinaDaniella):

Nu cred ca te priveste te tine in totalitate de ce fac eu, spun, fac ce vreau si daca ceva nu e legal platesc ca atare asa ca no stress!

| AllinaDaniella a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Prietene,ma priveste si pe mine in calitate de sofer, ca poate dau de unul ca tine si nu ma vad bine (si asta nu din cauza mea.). Ti-am dat pur si simplu un sfat, nu mai face prostii d.astea ca nu o sa iti fie bine, mai departe e treaba ta ce faci. Daca iti plac asa mult masinile si nu esti in stare sa sustii un examen pentru a iti lua permisul, joaca-te cu masinutele in sufragerie sau in parc. O seara buna!

| FlorinDiablo explică (pentru AllinaDaniella):

In primul rand nu suntem prieteni si in al doilea rand nu am varsta legala pentru a sustine examenul de permis, si pot spune ca sunt oameni care desi nu detin permis de conducere conduc mult mai bine decat unu care il are de multi ani.Credeti ca eu tin cont de sfaturi eu fac tot ce ma taie capu pe mine.Conduc de la 14 ani si pana acum 2 luni nu am iesit deloc pe sosea cu ea doar pe camp

| AllinaDaniella a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Vorba cu "prietene" era ironica,e chiar atat de greu sa te prinzi? Pana una alta,lasa tu oamenii care au permis sa conduca asa cum stiu ei, cum au invatat pe la cursurile alea, si tu stai in banca ta pana iti vei lua permisul. Iar daca tu sustii sus si tare ca "faci tot ce te taie pe tine capul" e grav, probabil esti un "rebel cu gargauni in cap" si cu asta am spus tot. O seara buna iti doresc.

| FlorinDiablo explică (pentru AllinaDaniella):

Ok Alina iti urez si eu o seara buna si sper sa nu ne intalnim in trafic laughing Noroc cu tata ca e mai nebun si mi-a luat un amarat de matiz

| AllinaDaniella a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Bun asa, sa te plimbi cu el prin sufragerie si pe camp. Succes!

| adikiller1 a răspuns:

Daca te prinde ai cam dat de belea...

| alinmondialu008 a răspuns:

Te intreaba cum te numesti si verifica prin statie, imediat te depisteaza daca ai sau nu permis tongue, apoi iti face dosar penal si nu mai poti da de permis