| FlorianStelica1998 a întrebat:

Buna TPU se mai merita cumparata dacia 1310? intreb asta deoarece s-a bagat o lege idioata(scuzati expresia) cum ca au fost scoase din circulatie bine poti sa circuli cu ea daca ai actele valabile(ITP doar si altele Cred) daca e expirata si vrei sa o reinoiesti trebuie sa te duci la o verificare asa stiam eu si problema e ca nu o sa-ti faca verificarea ca s-au scos din circulatie din cauza ca toti oamenii s-au plans ca iesea un fum urat mirositor din teava de esapament si nu stiu ce sa fac ca adoram acea masina foarte mult am copilarit cu ea am fost la iarba verde cu matusa unchiu si verisoara mea cred ca era si maica-mea bunica-mea, si bunicu meu nu mai tin minte cu ea cand eram mic si in alte drumetii vreau dacia 1310 neaparat pentru ca e prea frumos interior/exterior cum se aude motorul si altele mna nu stiu ce sa fac si daca se strica ceva se mai gasesc piese pentru ea? dau funda celui care imi va da un raspuns sincer si detaliat(cer seriozitate, sa nu aud cuvinte gen: "cazan" "cotet" etc..pentru ca nu e e o masina bomba pentru mine cel putin ca doar mie imi place ca altora probabil ca nu pe scurt fara comentarii rautacioase) p:s:probabil o sa ziceti ia-ti BMW / Audi / Golf / Mercedes / Ford / Suzuki / Mazda nu vreau cazane frate vreau o masina adevarata ca Dacia 1310 infine astept raspunsurile voastre

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De unde ai mai scos legea cu scoaterea Daciei 1310 din circulatie? Nu exista o asemenea lege, doar ca masina nu se mai fabrica si atunci nu se mai fabrica nici piese de schimb si gasesti doar masini si piese de schimb second-hand.

| FlorianStelica1998 explică (pentru Ioandelasal):

Pai am auzit / am citit undeva mai demult + ca nu prea mai vezi masina asta pe strazi(la mine in oras) si cum ramane cu ce am zis? ca daca expira actele masinii si o duc la verificare sa-mi faca verificarea nu o face din cauza ca nu stiu ce? am auzit chestii de genul pe la altii si pe internet dar nu stiu nu sunt sigur.........eu asa stiam daca inca se mai poate circula e bine sper doar ca daca expira actele(ITP, asigurare etc) sa le pot face si sa pot circula cu ea cred ca eu am fost prost informat si ca aceasta lege nu exista si ca totul e la locul lui multumesc de raspuns totusi iti dau Funda

| FlorianStelica1998 explică (pentru FlorianStelica1998):

Nu stiu ce sa zic eu atat am inteles din ce am citit / auzit ca nu se mai circula cu masini de genul din cauza fumului urat mirositor care iesea din teapa aia de esapament bun multumesc mult de tot pentru raspuns acum m-am lamurit si m-am linistit o seara frumoasa

| FlorianStelica1998 explică (pentru FlorianStelica1998):

E ok acum big grin Credeti-ma ca habar nu am avut ca legea asta nu exista happy Multam fain inca odata

| Ioandelasal a răspuns (pentru FlorianStelica1998):

Nu este adevarat ce-ai auzit. Iti poti face ITP, bineinteles daca masina nu are defectiuni.

| FlorianStelica1998 explică (pentru Ioandelasal):

Bun inca o chestie si gata face fata masina aia la 500km? adica eu in fiecare an merg la matusa mea la Ocna Mures(Uioara de sus) dus si intors in total is 1000 de km face fata? dus-500km intors-500km=1000km

| Ioandelasal a răspuns (pentru FlorianStelica1998):

Daca este functionala sigur ca face fata.

| FlorianStelica1998 explică (pentru Ioandelasal):

Bun Multumesc frumos sa ai o zi buna!

| FlorianStelica1998 explică (pentru Ioandelasal):

Nu numai iTP si asigurare, vreau sa zic ca vreau sa fac sa am toate actele valabile, sa ma lase sa le reinoiesc daca acestea expira, ca sa pot circula legal cu ea si sa nu am probleme. eu asta vreau sa zic salut

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista sute de dacii 1300 / 1310 care cicula legal. Nu stiu de unde ai scos tu legea ca au fost scoase din circulatie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ultimul ITP cu o Dacie l-am facut in 2015; pot spune ca a trecut 'glont', pana a verificat franele la puntea spate, iar o roata era sub 0.6. Am intors-o in hala, am desfacut cilindrul pe roata desfacuta, era gripat un pistonas, am curatat, pus garnituri noi, aerisit, si am trecut ITP-ul lejer cu ea.
Ultimul drum cu ea l-am facut anul trecut, luam mainile de pe volan la 100km/h, spre disperarea tipei din dreapta laughing
Daca ma duc sa o scot din pamant, fac o revizie de jumatate de zi si o prezint iar la ITP, pariez ca trece... Doar vopseaua s-a deteriorat. 1988, 1310TLX recuperata din Ungaria.
Nu are cine si de ce sa o scoata din circulatie.

| FlorianStelica1998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok mai ramane decat sa strang bani vreo 25-30 de milioane si sa ma pun sa caut as strange mai mult dar nu am atata rabdare is inscris intr-un grup pe Facebook "PUBLITIM" si poate gasesc dar sa fie din 2003 ca mai jos nu pre vreau...ma intreb oare cat ar costa o dacie 1310 an 2003 fara probleme? nici nu vreau sa ma gandesc laughing))))))))))))) cred ca vreo 1500-2000 euro

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru FlorianStelica1998):

Daca pandesti bine, poti gasi si sub 500euro o 1310 Li buna, prin simplul fapt ca nu mai cumpara nici naiba asa ceva.
Eu am cumparat in 2015 un Opel Vectra TDS cu 4 geamuri electrice, servo, trapa electrica, oglinzi incalzite, ABS si multe alte chestii inexistente la 1310, cu 400e. Era in stare buna, circula si in prezent.

| FlorianStelica1998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eh nu mai cumpara......hai sa nu exageram, uite de exemplu eu vreau sa cumpar, Totul depinde de gusturile fiecaruia.

| FlorianStelica1998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu nu o cumpar ca vreau sa colectionez sau eu stiu, eu o cumpar numa asa sa umblu cu ea si alte cele.O seara faina in continuare si mersi.

| FlorianStelica1998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut seara buna

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru FlorianStelica1998):

Eu am scos la vanzare 1310 TLX cu revizie la zi, acte la zi, si tot ce trebuie, cu 1200 lei. Avea caroseria foarte buna. Nu a fost interesat nimeni.
Am si 1300 reconditionat si cu mici upgrade-uri.
Intr-adevar, mai gasesti pe ici-colo cate unul ca tine, dar fii baiat destept, si da 200e, nu 500.
Masinile vechi (ca varsta sau ca tehnologie), nu mai valoreaza nimic in ziua de azi. Gasesti masini straine bune de circulat 1-2 ani fara sa bagi un ban, cu 500e. Si nu se compara confortul, performanta si siguranta.
Nu te descurajez sa-ti iei dacie, si eu am microbul, dar nu arunca multi bani pe ea. La remat platesc in jur de 200 de lei pentru o masina, fie ea Dacie sau Golf.

| FlorianStelica1998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Crede-ma ca eu as da si 200 de euro, dar cica daca iei una la banii aia o iei poate fara baterie / cu defectiuni / fara motor si alte chestii din astea, infine o sa fac asa cum spui tu. poate cine stie gasesc si la 200 fara probleme, acte valabile cu posibilitatea de a le reinoii din nou de fiecare data cand acestea expira.

| FlorianStelica1998 explică (pentru FlorianStelica1998):

Plus ca eu am mai gasit preturi din astea ciudate gen 150/200 euro, si mi se parea suspect...ma rog, daca tu zici sa caut una la 200 o sa caut. dar sa fie valabil ce am scris mai devreme, fara defectiuni, sa nu lipseasca bateria, sau orice alte chestii importante+ actele valabile. si repet daca expira, sa le poti reinoii de fiecare data cand acestea expira. de obicei cand vezi preturi gen 150/200/300, ai impresia ca ceva nu e in regula, poate ori masina e stricata, ori are ceva ori lipsesc piese sau ori o da fara motor/baterie, de aia zic trebuie sa gasesc una buna daca se gaseste si la 200 e numa bine, infine nu o sa-ti mai fac capul calendar cu astea, ca nu are rost. ok am inteles o sa incerc sa vad, daca gasesc la 200 de euro, sa ai o seara frumoasa

| FocuS2 a răspuns:

Salut, daca nu s-au predat numerele si nu s-a radiat, du-te linistit si fa-i ITP. nu s-a bagat nici o lege stai linisit