| bibi5961 a întrebat:

vreau sa pun folie auto pe geamuri + luneta, am primit 2 oferte, unul care monteaza folie Llumar si celalalt monteaza folie armolan (la pret, llumar-ul e cu 10 lei mai scump), nu cunosc detalii despre folii, de care sa pun?
si inca o intrebare, as putea pune folie si pe geamurile din fata si sa fie legale? (pe cele din fata nu vreau sa fie cu transparenta mica, as vrea mai mult pentru razele uv sa fie ca sa nu ma mai bronzez pe mana stanga big grin ). dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Llumar e probabil cea mai cunoscuta firma, daca e intr-adevar Llumar, si nu folie de bazar cu timbre Llumar (cum am eu), o recomand, e o folie cu adevarat sigura, nici nu se zgarie.
Folia Llumar cu transparenta 7% nici nu se observa din interior, vezi ok prin geamuri chiar si noaptea, cu conditia sa nu fie bezna. Cu alte folii no-name dar omologate, e exact ca si cu una de bazar; de afara nu se vede nimic, caldura nu se mai face, dar noaptea nu vezi decat punctulete unde de fapt sunt ditai becurile sau farurile.
Pentru geamurile fata se poate monta o folie deschisa, legala, dar sa stii ca unii politisti comenteaza chiar si de aia. Negociaza cu baietii, sa ai transparenta geamului ok, sa treaca la nevoie si un test RAR. Transparenta se refera la ansamblul geam+folie, iar geamurile din fabrica (la masinile de prin '80 incoace) vin deja cu o transparenta scazuta, de 70-80%, iar minimul cu tot cu folie trebuie sa fie de 65%, daca nu ma insel.

1 răspuns:
| lorandczibere a răspuns:

Se ocupa si cei de la PIN GRUP cu colantari de genul. Contacteaza-i, ei sigur ar trebui sa stie cam tot ce tine de legalitatea folosirii foliilor. http://www.pin.ro/