| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.Am avut o problema cu vechea platina la scuterul meu(moped in 2 timpi) si i-am pus alta platina care, din punct de vedere al pozitiei in care sta pe platou este exact opusa, dar in rest identica. Dupa cum stiti la platina sunt 4 gauri(2 sus si 2 mai jos). Eu ca sa pot fixa platina am facut filet in gaura din partea stanga sus pentru a se prinde platina(dupa cum stiti gaura din partea stanga nu are filet). Si din fericire cand am pus magnetoul la scuter dadea si da scanteie foarte buna.Insa cand incerc sa pornesc motorul porneste foarte greu(el da sa porneasca la fiecare pedala dar se opreste brusc) si in loc ca roata sa o ia normal in fata, trage in spate, deci roata se invarte in sens opus.Cand nu conectez la bujie pipa aceea care o prinde, pinionul de atac o ia in sens bun. Dar cand il pornesc cand da roata sa o ia in fata, cand trae in spate.De la ce sa fie problema? Magnetou sau doar avansul? Totusi motorul porneste.Astept sfaturile voastre!

1 răspuns:
| FurtunaDiesel a răspuns:

E clar. E stricat. Si el si tu. Ai ramas blocat pe intrebari!