| valhala90 a întrebat:

Buna tuturor TPU-istilor.Am o mar problema si am nevoie de ajutorul vostru...De curand am achizitionat un scuter de la cineva.Insa marea problema este ca omul ala a vrut sa schimbe magnetoul si ia spart o bobina.Intre timp, eu am luat un magnetou si l-am pus pe motor insa marea problema este ca s-a stricat filetul de la volanta si nu pot pune nici un fel de surub, deci nu pot prinde volanta. Din pacate pe filet sa largit si locul ala unde sta pana de la ax ca sa prinda volanta si acum imi rupe panele.De aceea ma gandeam sa pun cateva puncte de sudura intre ax si volanta ca sa nu mai am probleme.De aceea as vrea sa stiu daca se poate face acest lucru fara probleme si daca mai exista si alte modalitati.Astept raspunsurile voastre

4 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Filetul se poate reface. daca e pe exteriorul axului-cu o filiera, daca e in interior-cu un tarod. daca mergi la un service stiu cei de acolo ce e de facut.in niciun caz, nu pune aparatul de sudura

| valhala90 explică:

Pai de acord cu tine dar problema este ca imi rupe toate panele pe care le pun... stiam si eu de filiera dar daca imi rupe la fiecare pornire pana de la volanta ce sa ii fac? de asta ziceam de sudura...

| valhala90 explică:

Daca mie imi rupe la fiecare pornire pana de la volanta degeaba ii refac filetul ca stiam si eu de filiera si tarod dar pe mine ma intereseaza practic sa blochez volanta de ax ca sa nu mai am probleme.si vroiam sa stiu daca as putea sa fac cu sudura sau daca mai exista vreo modalitate

| dunhillfucker a răspuns:

Ce marca este scuterul? Daca este china pune sudura pe el...