| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.Am si eu intrebare legata de un moped cu motor in 2 timpi(Atala Master LL (Motori Rizzato)). De fiecare cand il pornesc sau cand ii dau multe pedale in caz de nu porneste mi se ineaca bujia si nu stiu de ce.Imi ineaca orice bujie as baga.De asemenea mmai am probleme cu pornirea. Pornesc foarte greu si cand il pornesc roata trage in spate(exact in sens opus). Cand scot pipa de la bujie pinionul de atac se invarte asa cum trebuie pentru a actionat roata dar cand l-am pornit o ia in spate si nu are nici viteza nici putere.Eu i-am schimbat magnetoul si volanta(pe care am duso la strungar sa imi ia 1 mm din ea ca imi atingea magnetoul. Da scanteie la fiecare pedala si da scanteie buna.Motorul la fiecare pedala da sa plece uneori.De aceea va rog din suflet sa imi dati niste sfaturi in legatura cu solutionarea acestor probleme.Va multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ti-am spus de 15 ori ca este de la avans care este prost reglat si probabi si aprinderea la fel. Daca mai deschizi un alt topic cu acelasi subiect te raportez la admini fiindca ai 4 deschise cu aceiasi prostie si ti-am raspuns deja!

| a1doru a răspuns:

Schimba man motorul, da-l dracul de jaf. rolling on the floor

| valhala90 a răspuns:

Bai omule tu nu vezi ca am postat si alte probleme? Si am postat din nou aceeasi problema, nu prostie ca nu sunt redus mintal, pentru ca am vrut sa primesc niste explicatii mai amanuntite decat ce imi zici tu mie.Nu mai posta la mine daca ai chef de scandal.Eu vreau sa rezolv acest motor ca tin la el mai mult decat la un scuter cu pod aprilia pentru ca pe asta l-am facut de la zero.Ce din nou ajutorul celor care chiar ma pot ajuta, si bineinteles daca doriti.