| valhala90 a întrebat:

Buna tuturor.Am nevoie de ajutorul vostru intr-o mica mare problema:am achizitionat un Atala MASTER LL(moped) de la o cunostinta din Italia deoarece sunt foarte pasionat de motoarele RIZZATO(mi se par extrem e rezistente, puternice si foarte bune) insa am o problema cu magnetoul motorului(este format din 2 bobine, o platina si un condesator). Oricum, problema consta in faptul ca nu imi da curent mereu in bobina care e legata de condensator si platina(deci bobina de aprindere) iar in bobina libera da mereu scanteie.Am schimbat platinile(cu una care nu e a mea) si au mers ambele. Oricum, intrebarea mea este urmatoarea:ce as putea face la acea platina ca sa mearga? ar mai exista o alta posibiltate de a gasi o platina de aia sau un inlocuitor? Deci chiar nu imi pot da seama.Am si zis ca de acum orice Motori Rizzato vad de vanzare il si cumpar dar pana atunci cum pot rezxolva problema? Am bagat bani frumosi in motor si este ca nou, tocmai de aceea vreau sa il pun pe picioare.Astept sugestiile voastre.In caz de stiti pe unde pot gasi platini pentru Atala Rizzato astept sugestiile voastre(link, poze, sfaturi, steuri de vanzari, etc). Va multumesc anticipat si sper sa ma ajutati!

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Probabil una din patine nu este bine fixata si se deregleaza distanta dintre ele sau nu au distanta optina sau cealalta bobina are probleme verifica sa nu fie bobina intrerupta sau de la pipa este posibil dar mai greu de crezut!

| ImpotrivaSistemului a răspuns:

Distanta intre platini ai verificat'o cu o lera? Si uitate la platine si vezi daca e vreo diferenta vreun posibil scurt ceva rupt