| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor!
Deci obișnuiam sa vorbesc cu un băiat și credeam ca vom fi împreuna și ca m-am îndrăgostit iar recent m-am pomenit cu Block pentru că ne-am certat dar nu rău, mi-a zis că l-am enervat…
De ceva timp ies cu cea mai buna prietena a mea dar ea iese în gașca pentru ca are iubit și sunt prietenii lui și gen o știu pe ea și așa dar pe mine nu, eu am mai ieșit în gașca asta și anul trecut.
Faza e ca un băiat mi-a atras atenția dar el nu vorbește cu mine, azi ne-am pus toți pe bănci si lângă mine era loc liber si a preferat sa se pună pe jos decât sa stea lângă mine…si m-am simți atât de prost ca gen restul cine știe ce s-au gândit dar oare ce are fata asta de nu se pune ăsta lângă ea…apoi a început un băiat sa zică ca oare de ce ăștia de intra în grupuri noi (făcând referire la mine ca a si zis asta)nu vorbesc gen cu peroanele din grup
Și se trezește una sa zică ca a pai ea nu vorbește deloc nici cu Raluca (Raluca fiind prietena mea cea mai buna care m-a băgat in grup) dar nu-i deloc așa, eu cu ea vorbesc si cu alții si fata asta a mai zis si ia tăceți ma ca ïi aud si eu vocea prima data (a zis asta ca sa atragă atenția si gen faza e ca eu când ieșeam anul trecut cu ei, cu ea vorbeam deci cum sa zică ca nu mi-a auzit vocea …si băiatul ăla sigur s-a gândit bai dar asta e muta de zice asta ca nu i-a auzit vocea deloc).
Și ma gândeam sa nu mai ies cu persoanele astea dar n-am cu cine altcineva si efectiv trec printr-o perioada grea si simt nevoia sa vorbesc cu cineva dar n-am cu cine…am avut atâtea momente în care voiam sa ma sinucid dar n-am făcut-o pentru ca am toată viața înainte (fac 16 ani în toamna)și nu vreau sa fac un astfel de păcat dar acum că s-a dus băiatul cu care vorbeam efectiv simt ca mi-am pierdut cel mai bun prieten băiat …acum am realizat și ca nu era chimie intre noi de fapt.
Nu știu ce sa fac ca sa nu ma mai afecteze părerea tuturor proștilor și sa vreau ceva cu băieți de genul care nici in seama nu mă bagă efectiv, adică s-a pus pe jos doar ca sa nu stea lângă mine…apoi m-am dat mai încolo și s-a pus lângă iubitul prietenei mele …

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred că la tine problema e timiditatea și că te simți așa inconfortabil acolo iar lucrul ăsta se simte și de aia oamenii tind să te evite. încearcă să deschizi și tu conversații, să participi activ la ce se spune și vezi dacă se schimbă dinamica atunci

| Violleta2022 a răspuns:

Cand nu te simti bine intr-un grup eviti si nu-l mai frecventezi, mai ales daca ceilalti incearca sa te faca sa te simti prost.
Iesi doar cu prietena ta si vei fii mult mai fericita.
Cat despre pierderea unui baiat de prieten te inseli, s-a piedut singur fiindca nu te-a meritat, dovedind ca-i nesimtit.
Altul! Are balta peste, sute de baieti mai buni ca asta vei gasi.
Nu vad de ce te-ai panica si ai fii atat de necajita, cand ai doar 15 ani si o viata inainte sa tot cunsoti baieti si sa-ti faci prieteni.
Iesi cu prietena ta si apreciaza compania ei, ca restul nu mai conteaza.
Decat sa ai 100de prieteni si grupuri care te barfesc si incearca sa te puna jos, mai bine ai 1 singura prietena foarte buna, cu care te impaci minunat.

| Cristina5728 a răspuns (pentru Violleta2022):

Păi eu as ieși doar cu prietena mea pentru că pentru ea ieșeam în acest grup dar ea având relație nu poate sa nu iasă în grupul ăla adică asta mi-a spus și nu prea ieșim doar noi doua …și da ai dreptate în legătura cu acel băiat dar îmi lipește sincer

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristina5728):

Invita-ti prietena si iesiti doar voi doua, ca poate face un efort fiindu-ti prietena adevarata.
Cat despre baieti, nu plange dupa un mitocan, ca sunt destui mult mai buni disponibili.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Traim intr-o societate pe care anumiti indivizi o vor si o manipuleaza sa fie toxica.
Lumea este invatata sa judece, sa aleaga aspectul fizic cat mai placut si cat mai artificial, persoanele care sunt de gasca, care ii fac pe altii sa rada sau sunt "smechere" fie prin atitudine, limbaj, fie prin ceea ce fac cu un grup... Droguri, tigari, alcool, clubareala s-a.m.d

De mici majoritatea sunt manipulati datorita a lipsei de ocupari si educatie a familiei, iar copii se ataseaza de programele TV, de muzica (majoritatea toxica si haotica) si astfel, devin si ei precum exemplele pe care ani de zile le-a tot privit.

Tu nu trebuie sa te faci placuta de nimeni din randul persoanelor de genul... Nu cred ca ai ce cauta in preajma lor... Ocupa-te de tine, de dorintele tale, de scoala ajungand o persoana de calitate si vei vedea ca vei intalni persoane de calitate care sa iti merite prietenia.

In spatele aparentelor toti avem frustrari, frici, probleme dar altii reusesc sa mascheze toate acestea mult mai bine.

Prietenia adevarata este rara si nu o poti avea cu multe persoane, iar ea se dezvolta in timp si cine tine la tine cu adevarat iti va dovedii.

Invata sa nu spui prea multe altora, oricat de draguti par... Mai bine fa-ti un jurnal, online sau fizic, intr-un caiet...In care sa povestesti si sa exprimi tot ce vrei.
Lasa lumea cu impresia ca esti bine, pentru ca daca nu, multi s-ar putea sa profite de tine sau de suferintele tale.

Peste cativa ani, vei realiza, ca nu s-a meritat sa te consumi atat pentru altii, si sa iti doresti sa fi in gasti si sa ai ca prieteni tot felul de persoane nepotrivite.

E bine ca ai facut aceasta postare, si te incurajez sa iti vezi de viata si sa ii elimini complet... Poate chiar si pe prietena aia a ta cea mai buna... Gandeste-te daca merita cu adevarat sa fiti prietene atat de bune.

| Cristina5728 a răspuns (pentru Sophieka):

Ai mare dreptate cu ce ai spus, în parte parte este vina părinților care nu știu sa își educe copiii sau le oferă tot ce vor și devin Răsfățați și se gasesc sa râdă de cei care nu își permit ce le cumpara lor părinții …

| Sophieka a răspuns:

Legat de gandurile de suicid... Sunt datorita problemelor sau a judecatii pe care ti-o faci despre tine in capul tau...Totul e in mintea noastra.
Schimba muzica, filmele, activitatile cu energie si tenta joasa fiindca te manipuleaza si nu ai cum sa iti schimbi viata in bine cand te inconjori de negativitate.

De ce sa te sinucizi? De prostie?

Toti trecem prin greutati!
Probleme vin dar se gasesc rezolvari si mergem mai departe. De fapt punem prea mare accent pe cuvantul "problema"... De multe ori e o situatie mai neplacuta, un blocaj dar noi o numim problema si atunci facem un armasar dintr-un tantar.

Viata poate fi frumoasa, daca alegem sa fie... Te incurajez sa te iubesti, sa te apreciezi, si sa elimini ceea ce nu iti face bine.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Eu zic ba băiatul ăla e nesimțit fără caracter și arogant nu-l lua in seama

Tu cu Adevărată ești ai un suflet curată și nu ar trebuie săți pese de părerile la asemenea oameni fără caractere trebuie sa înțelegi ceva foarte importa uni oameni orice ai face tu Absolut orice ai pentru ei și prin foc de ai trece pe viu pentru ei iartă mă ca îți spun dar asta este realitatea pe care m-am lovit și eu recent și încă multe nu vor de nici muci pe tine Findcă nu le pasa de tine nici nu o Sale pese vreodată trebuie sa ai grija cu cine ești prieteni in ziua de azi și la cine te deschizi nu-i mai lua in sema lăsai sa zici ca vor lăsai sate critice cât vor oricum altceva nu știu la asta se pricep cel mai bine uni oameni îmi pare rău cu adevărată când am citit ca vrei sa-ti faci rău din cauza lor sa nu te Mai gândești așa Niciodată fi fata deșteaptă și nu te mai lăsată atinsă de Toți prosti ridica capul sus in viața așa este vei intâlni fel și feli de oameni mai ai multe te văzut și de trăit încă ești la început de drum

Trăiești viața așa cum dorești tu fi fericita cu Adevărată așa cum îți plăce ți-e fa ce te face fericita cu adevărată pe tine nu mai lua in seama ce spun alți Niciodată poarta ce haine îți place tie date cu rujul care îți place tie vrei sa mergi nu stiu unde sate plimbi fa-o nu-ți trebuie prieteni falsi

Fi fata deșteaptă nu te lasă atinsa de ratați ăia ai grija de tine numai. Bine Cristina

| Cristina5728 a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Ce răspuns frumos, mulțumesc mult pentru tot ce mi-ai scris sinceră sa fiu simteam nevoia sa "vorbesc " cu cineva despre asta gen sa îi cer opinia cuiva, nu a trebui să îmi pese de părerile altora știu dar din păcate mă afectează …sper sa nu mă mai afecteze cândva