| viata0delash a întrebat:

Buna, urmeaza sa ma duc la Ploiesti pe 1-2 iunie, sa cumpar o masina.
Asa cum nu am mai avut de a face cu astfel de proceduri, am cateva intrebari legate de inmatriculare, contrcat vânzare cumparare si alte acte, birocratii de care am nevoie, pentru a cumpara masina din Ploiesti, si a o aduce pe roțile ei acasa la Suceava.

Inca nu sunt sigur care va fi masina, dar majoritatea sunt fie pe numere olandeze inca, fie pe nr rosii. Luand in consideratie asta, si perioada de 1 2 iunie cand e liber pentru multi lucratori, am nevoie sa stiu, care sunt procedurile de cumparare a unui auto, inmatriculat/neinmatriculat, la ce organe trebuie de apelat, pot ajunge cu ea acum acasa, sau trebuie sa vin într-o zi lucratoare si multe altele. Cine se pricepe, sau cine se ocupa, va rog mai detaileat
Mulțumesc mult

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ca sa poti veni cu ea pe roti, trebuie sa aiba numere valabile si polita RCA valabilă, indiferent daca sunt numere straine sau numere rosii.
Pentru a o putea inmatricula, ai nevoie de cele menționate la cealaltă intrebare.
Atenție mare la "fiscal", daca masina e luata in evidență la impozit, contractul trebuie vizat la primaria vanzatorului, altfel vei ajunge sa ii platesti impozitul din urma.
Sunt multe aspecte de luat in calcul, procedurule difera in functie de situatia masinii, ar fi bine sa iei cu tine un cunoscător. Nu e același set de acte daca masina e imatriculata in alta tara, daca are/nu are omologare in România, daca e luata sau nu in evidență, daca e înmatriculată în țară, daca vanzatorul este/nu este si proprietarul din carte, daca vanzatorul si/sau proprietarul e persoane fizica sau firma samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca mașină are actele in regula o poți aduce acasă. Doar sa ai grija cum faci cu vânzătorul că acesta sa o scoată de la finanțe de pe numele lui daca e cazul. Fiind o perioada cu zile nelucrătoare nu va putea face asta pe loc și dacă are datorii la finanțe și se vede cu banii tu nu te mai vezi cu fiscalul.

| sierra1 a răspuns:

Cel mai sănătos lucru: adresează-te unei firme de intermediere (auto) - știu ei ce e de făcut, economisești o grămadă de timp și implicit bani