| WoKy a întrebat:

Hello lume.
Am achizitionat recent si eu ca tot romanu' o masina din nemtia bla bla bla adusa acasa.
I-am scos numere rosii urmand sa ma inregistrez la inmatriculare zilele astea.
Am doua nelamuriri:
1- Pot s-o inmatriculez pe un parinte daca actul vanzare cumparare e pe numele meu, fara a fi nevoit sa fac iar act de vanzare-cumparare sau donatie?
2- Mi se cere CIV, insa nu imi dau seama care e cartea de identitate a autovehiculului. De unde am luat-o am primit doar Certificat inmatriculare 1 si 2, contractul si alte hartii ale masinii, neimportante.
Funda.
Fara aberatii.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Esti pe langa cu inmaticularea laughing
1.Nu, nu poti. Daca tu ai scos numere rosii, pe numele tau, vei fi nevoit sa faci act de vanzare cumparare intre tine si parintele tau, sau mai bine spus intre cel ce a scos numerele rosii si cel ce va urma sa inmatriculeze masina.
Contractul de vanzare cumparare va trebui stampilat/inregistrat la primarie, atat a cumparatorului cat si a vanzatorului.
2. CIV, sau cartea de identitate, o obtii de la RAR, iar din cate ai spus tu, nu ai efectuat RAR-ul.
Deci 3. Inainte sa o inmatriculezi vei fi nevoit sa faci RAR-ul pentru a obtine CIV preacum si certificatul de autenticitate.

| WoKy explică (pentru OldSoul):

Normal ca-s pe langa. E un subiect care nu m-a prea interesat vreodata deoarece tata si-a inmatriculat singur tigaile, n-avea nevoie de sprijinul meu.
Multumesc pentru raspuns.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1. Era foarte simplu sa faci un contract intre proprietarul din nemtia si parintele tau, acum e tarziu pentru ca ai scos deja numere rosii in baza contractului nemtesc. Nu e nici o filosofie sa mai faci un contract intre tine si unul din parinti si mult mai ieftin decat un RCA pe tine, presupundand ca nu ai implinit 30 de ani. Dar sa il faci acum, inainte de a lua masina in evidenta si inainte de inmatriculare.
2. CIV nu ai, ai doar echivalentul lui german, adica Brieful mare. Trebuie sa te programezi la RAR in acest sens si s-ar putea sa iti expire numerele rosii pana atunci. Bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. nu
2. civ il primesti dupa RAR