| badboy2001 a întrebat:

Vin cu intrebarea daca am voie sa conduc o motocicleta de 125 cc la 16 ani, vreau la vara sa-mi cumpar honda cbr 125 cc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In general motocicleta de pana la 125 cmc se poate conduce de la 16 ani, cu permis de conducere de categoria A1, daca se incadreaza complet in aceasta categorie, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;"
" b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;"

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti iei permis cat A1 poti conduce si 125cmc

| DryIce a răspuns:

La 16 ani poti face AM pentru scuter 49cc. La 18 ani poti lua A1 pentru moto 125cc. Parca tot la 18 ani merge si A2 pentru moto 400cc sau 24 can't remember. Iar la 24 de ani e A complet pentru orice moto. Concluzie la 16 ani nu poti conduce legal moto de 125cc. Ilegal poti orice. Eu recomand scuter 125cc cu acte 49cc si e la fel doar ca ii zice legal scuter chiar daca tu mergi cu 120km/h. Bafta

| suntserios a răspuns (pentru DryIce):

Looool

ii recomanzi sa conduca un scuter inmatriculat fals cand el poate conduce 125cc cu A1 care se ia la 16 ani.

Mai baga ceva legislatie rutiera si pe urma da sfaturi

| DryIce a răspuns (pentru suntserios):

Bre, la 18 ani se face a1, aia ca la 16 nu mai e valabil sau totusi se poate daca dau parinti declaratie ca in caz de accident soldat cu victime letale parintii fac puscarie in locu tanarului de 16 ani. Nu stiu care parinte va da declaratia asta =) daca ai 18 ani nu mai e nevoie de ea... invata tu legislatie inainte sa vorbesti rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru DryIce):

Devii si mai amuzant... adica penibil vreau sa zic.
Visezi declaratii.
Pune mana si citeste legislatia rutiera si nu mai da sfaturi tampite.
Vezi ca ti-a dat Ioandelasal mai sus copy paste din articolul de lege.
Looooool, auzi la el declaratie.