| popescuionut56 a întrebat:

Buna, vreau sa imi cumpar si eu o masina, asa pana in 3000 de euro.Ce mi-ati recomanda? Ce ziceti de ford mondeo, toyota avensis, volvo c 60, c80 sau altceva? Si cateva pareri gen cilindri, diesel sau benzina, manuala sau automata.Mersi

2 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

La 3000E inseamna masina din 2005-2006.
Adica minim 400.000 km cu toate garniturile si plasticele coapte.
Acum depinde si de noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mazda 3 facelift, 2007, 3000 euro, japoneza, fiabila, piese pe toate gardurile pentru ca e o masina comuna, deci ieftine, benzina 1.6, consum decent, impozit decent, asigurare decenta, manuala (as fi mers pe automata daca nu ar depasi bugetul),

dezavantaje

- euro 4 (as fi luat euro 5 dar depaseste bugetul sau mai economisesti si gasesti ceva euro 5 si stii ca nu vei fi stresat de problemele care pot sa apara din partea autoritatilor cu euro 4, dar pe benzina oricum supra impozitarea, daca va aparea va fi mai mica fata de diesel, deci nu e totusi rau.),
- 105 cp, dar daca nu te crezi pilot de raliuri pe exterior e decenta si daca esti de conceptia mai bine plec la drum lung din timp si nu fortez pentru ca nu vreau sa risc acei 5 minute cu care ajung mai repede e pentru tine.

e buget de 3000 totousi, nu poti face minuni cu el.

am ales benzina pentru ca presupun ca vei face 60-70% oras si restul exterior, iar daca e asa, problemele care apar la diesel din cauza orasului nu o sa apara, egr, dpf, etc

nu ti-am recomandat diesel pentru ca nu cred ca o sa faci 30-35.000 km pe an ca sa iti renteze intretinerea, fiind diesel e mai scumpa, iar motorina e mai scumpa decat benzina, deci economia nu mai exista de ceva timp, dar majoritatea romanilor a ramas blocata in diesel ieftin.

ai mai jos un link cu specificatii
https://www.auto-data.net/......05hp-31336

nu te lua dupa mitul general "pai maaai, are 300.000 km deci e epava"
cine cunoaste cum functioneaza o masina nu iti va spune asta, conteaza intretinerea foarte mult, daca au fost schimbate la timp consumabilele, dar mai ales toate uleiurile si distributia, ulei motor, cutie ( fie automata fie manuala), servo, frane, diferentiale etc

un pont bun e sa verifici consumabilele pe siteurile care vand piese de masini inainte de a achizitiona o masina, iti las mai jos un link cu piesele pentru modelul acesta
https://www.autodoc24.ro/piese-auto/mazda/3/3-bk/17669-1-6

pe partea de bucse, brate, si asa mai departe e nonsens sa iti faci probleme acelea sunt consumabile si se schimba, deci conteaza intretinerea si cum a fost rulata pe distantele astea.
deci dupa cum specifica unii in anunturi "nu bate, nu troncane" nu e ceva de speriat depinde ce cauzeaza acele sunete.

sa nu te astepti ca la o masina de mana a doua, din acel an si la pretul acela iei masina si nu mai cheltuiesti nimic pe ea, inainte sa o achizitionezi sa ai un buget de minim 500-1000 euro pentru eventuale reparati, valabil la orice masina de mana a doua, neaparat sa faci toate schimburile enumerate de mine.