| RazvanAdrian06 a întrebat:

Vreau sa îmi achiziționez o masina de maxim 3000 euro, și in timp ce pierdeam timpul pe site-utile de mașini am găsit un Ford Focus mk2 1.6 tdci cu cutie automata. Mie îmi plac la nebunie cutiile automate și îmi sta in gând sa o cumpăr. Am citit mai multe păreri despre cutia aceasta de pe Ford și am văzut ca ii destul de ok, voi ce ziceți? Sa consume mai mult cea automata fata de manuala? Sa fie diferenta la costul reparațiilor enorme una fata de alta? Mulțumea!

Răspuns Câştigător
| uncetatean123 a răspuns:

Acum nu e momentul sa achizitionezi masini, asteapta cateva luni sa vezi ce se intampla cu taxele de poluare, ce restrictii de EURO o sa se bage prin orase, cu parcarile ce o sa fie. mai asteapta si urmareste subiectele astea.
Consumul nu e diferit la cutiile mai noi, intr-adevar la astea mai vechi poate exista o diferenta de 0.5-1l in plus
Spre exemplu fratele meu cu un DSG din 2007 consuma mai putin decat unul cu cutie manuala. probabil pentru ca schimba mai eficient.
Costuri de reparatie nu te mai gandi la astea, daca e sa cauti raspuns in mentalitatea romanilor, ti-ai gresit drumul.
Uita-te la americani ca au automate de cand s-au inventat masinile si nu e chiar asa de grav. usor usor apar si la noi piese de schimb, mecanici. se rezolva, nu te speria. ideea e sa functioneze din prima bine si apoi ii mai faci tu o revizie la cutie cam la 60k km

3 răspunsuri:
| TheMusicBoy a răspuns:

Nu trebuie sa intrebi pe alti trebuie sa te intrebi pe tine daca o doresti sau daca ti se pare OK.

| RazvanAdrian06 explică (pentru TheMusicBoy):

Ai dreptate, dar poate careva deține masina sau a deținut așa ceva, si am vrut sa știu la ce sa ma aștept

| GaryOfLivia a răspuns:

Consumul e mai mic la automată.
Costurile reparațiilor sunt întradevăr mai mari dar automatele acum sunt destul de fiabile și nu se distrug cum poți să distrugi de exemplu ambreiajul la o manuală sau cutia de viteze.