Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Vreau sa-mi cumpar o masina in vara insa vreau sa gasesc una second hand, mai ieftina intre 1000-2000 de euro maxim,sa platesc putine taxe,putin la inmatriculare si etc si sa fie bunicica cat de cat.Una de fata, nici chiar mica exemplu toyota yaris.Una frumusica cat de cat.Se incadreaza vreuna?

18 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Daca iei non euro sau euro 1sau2 te poti inscrie in aceasta suma.

| BassHunter13 a răspuns:

Salut nu te lua dupa toti care iti zic sa iti iei Tico Matiz sau stiu ce alte epave!
Cea mai buna calitate pret plus un consum foarte bun este:Opel Astra G 2000'1 motor de 1. 7Dti (diesel)cele mai ieftine piese.Plus ca are un consum undeva de 6 in oras si 4 afara! iti zic din proprie experienta! O gasesti undeva la 1500-1700euro inmaticulata in 2 usi..Si undeva la 18-2000euro in 4 usi scurta sau chiar si combi. Dar poti gasi si pe Benzina Astra G de prin 99-01
Un sfat bun este sa eviti motoarele 1.0, 1.2 si chiar 1.4 cu exceptia unui Opel Astra F scurta 1996 motor 1.4i care are servo..Sunt foarte bune masini! Cele mai bune calitativ vorbind! Unu intretinut il gasesti undeva la 1200euro!
Matiz consuma 8l%in oras extrem de mult!
Succes!

| BassHunter13 a răspuns:

Evita cat de mult poti masinile gen Matiz Tico sau Dacie! Acuma vreau sa stiu ce ai vrea? Mica mare? diesel benzina? 2/4 usi!? Cu 2000euro iti iei masina gata inmatriculata si buna! La un Opel Corsa sunt bune cele facute pana in 99 cele cu motoare clasice. cele mai noi au motoare ECOTEC sunt cele mai varza motoare!
daca ai nelamuriri te ajut cu orice situatie!

| BassHunter13 a răspuns:

In ce oras te afli?

| benny a răspuns:

Daewoo Matiz, Daewoo Tico, Dacia Super Nova, Fiat Punto, etc
http://www.autovit.ro/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Matizul e singura varianta la pretul ala si sa fie intro stare decenta

| BassHunter13 a răspuns (pentru suntserios):

Matiz daca vrei iti fac rost la 800eurolaughing

| TheAce a răspuns:

In bugetul tau s-ar incadra practic doar aceste masini: Ford K, Daewoo Matiz, Daewoo Tico. Toate consuma putin iar taxele de inmatriculare sunt mici. Singura problema la masinile ieftine e ca vei avea de platit o taxa mare de mediu. Cu cat e masina mai ieftina cu atat e taxa mai mare pentru ca se presupune ca e mai veche ori cu cat e mai veche cu atat e mai poluanta. De la Toyota poti sa iti iei gandu, nu se incadreaza nici pe sfert in bugetul tau. La 2000E eventual ai putea gasi si un golf 3 desi nu stiu ce sa spun. Daca ai avea noroc. Si Dacia s-ar incadra cu putin noroc in bugetul tau (o supernova).

| BassHunter13 a răspuns (pentru TheAce):

Nu vorbesti serios frate? Cum mama dracului sa dai pe un Golf 3 2000euro..Trebuie sa fii nebun! Un golf 3 se invarte undeva la 800-1200euro! Eu la bani de 1700e am gasit vreo 3 golfuri 4 din 99-00 motor 1.4 16v!

| TheAce a răspuns:

Eu te inteleg ca vrei ceva mai mare dar ai dat un buget, care nah, limiteaza lucrurile. Plus ca la o masina ''mai mare'' la pret foarte mic o sa te omoare taxele. O sa platesti practic inca odata contravaloarea masinii pe taxe de mediu si nu numai.

| Florian20405 a răspuns:

Merge un polo anii 96. Dar iti spun o masina buna, de oras care nu prea cere bani e matiz, am avut matiz si nu mi-a cerut bani deloc.Se incadreaza si o dacie solenza care e mai buna ca matizwinking. Sper ca am ajutat, Bafta!

| tudorviorel a răspuns:

Toyota nu cred sa gasesti la banii astia, orienteazate spre opel corsa este o masina fiabila cu motor mic si consum redus este in varianta cu 2 si 4 usi

| LuFacs a răspuns:

Salut.De la Toyota yaris poti sa-ti iei gandu.Sare de 2000.La banii astia te-ai incadra la un Matiz de exemplu, masina mica, consum taxe mici an bun, ai putea sa gasesti si o solenza, un golf 3 dar anul lasa de dorit.Ford K dar e cam uratel si la fel anul sub 2000, eu zic ca Matizu ar fi ideal.

| LuFacs a răspuns (pentru LuFacs):

Revin.Opel Corsa dar la fel anul sub 2000.De ce pun accentul pe anul de fabricatie:Fiindca daca tot iti iei o masina care sa o ti cativa ani buni trebuie sa te gandesti si la anul de fabricatie.O masina mai veche de 10-12 ani deja e obosita ca sa spun asa.Eu zic ca un Matiz ar fi cea mai buna optiune, an 2004 in sus gasesti destule, de exemplu uite aici un site popular http://anunturi-auto.4tuning.ro/......1__0__0__0

| LuFacs a răspuns:

Daca vrei ceva mai mare atunci golf 3, dacia supernova, solenza, opel astra.

| AlexAvram94 a răspuns:

Matizul e cel mai potrivit!

| florinlucian a răspuns:

La 2000 de euro poti incerca si smart for two ori iti recomand cu mare placere vw fox happy

| DrakuSaTeIaDePc a răspuns:

Dacia! laughing))))) fundita