| irinafatatrista a întrebat:

Buna ziua. Am fost ieri la Itp cu masina si nenea de acolo m-a refuzat pe motiv ca nu merg becurile la far si ca se aprindeau (aiurea) si cele de la stop in spate.
Mi-a dat o revenire valabil o luna(din cate am inteles daca nu trec cele 30 de zile si ma duc la acelasi Itp, eu platesc doar diferenta de bani si imi verifica doar problema din foaie) adica becurile.
Si in timpul asta eu nu am voie sa fac Itp in alta parte pentru ca gen sunt bagat in calculator unde am fost data trecuta.
Si aveam Itp expirat si mi-am dat Itp valabil o zi.
Ideea care e?
Cand aprind farurile, se aprinde doar lumina de pozitie pe stanga si cand dau pe faza lunga merg amandoua bine, la fel si la becurile de ceata(merg amandoua), deci mie nu imi merge lumina de pozitie pe dreapta + faza scurta pe ambele parti.
Am verificat becurile si sunt bune(adica le-am pus pe alta masina).
Cineva mi-a spus sa verific daca am (masa buna) la cabluri si sunt bune.
Am verificat si butonul care se invarte si aprind farurile si merge.
Am adus un electrician si mi-am dat jos tot blocul de la volan si a verificat sigurantele si releele.
Surpriza si astea sunt bune.
A dat farurile jos si mufele care intra in far si a verificat cu un aparat de masura(dar pe tiuit) si cu minus pus pe fiecare colt de mufa(4 in total, din care una era masa) si plusu la atins de bloc la lumini si fiecare mergeau. Adica pozitia si lunga, dar la scurta nu se auzea nimic.
Pana la urma care e problema de nu mi se aprinde faza scurta?
Legat de becurile din spate, am observat ca daca apasam pedala de frana se aprindeau farurile si becurile de la numar.
Acolo am rezolvat(erau desprinse niste becuri la stop si le-am schimbat cu totul ca erau si rupte)
Si acum nu imi mai face chestia cu pedala si becurile.
Dar pana la urma revenind la faza scurta, de ce nu imi merge?
Cer o rezolvare si sa nu va aud cu (du-o la electrician) ca l-am chemat deja si nici el nu stie.
Cine a mai patit asa ceva si a rezolvat, rog sa imi spuna cum a rezolvat.
Ofer Funda!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De relee si functii CAN nu a pomenit nimeni nimic.
Ce masina ai? Unele au luminile trecute prin CAN, cu module si abia apoi relee, altele au clasic, comenzi la bord si relee pentru alimentare.
De asemenea, cand apar probleme de genul "se aprinde pozitia cand franez", de obicei sunt montate becuri gresite in stopuri, acolo unde sunt becuri cu doua filamente.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauta un electrician AUTO, ca ce ai adus tu este vreun ageamiu care se da drept electrcian, ori du masina intr-un service auto la oameni calificati!
Rezolva farurile ca nu primesti IPT-ul si nu poti circula cu masina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dus-o la service sa iti puna testerul?

| irinafatatrista explică (pentru anonim_4396):

Pai nu

| anonim_4396 a răspuns (pentru irinafatatrista):

Ok, atunci asta ai de facut, sa mergi la service pentru o diagnoza pe partea electrica de lumini.

| NunuNini a răspuns:

Nu e mai bine sa mergi intr-un service cu masina?
Nu aduci carpaci acasa. Electricienii sunt si ei pe domenii. Ala era electrician auto, sau stia ca si mine sa schimbe o lita la patronul din tablou?

| irinafatatrista explică (pentru NunuNini):

Ha ha ha. da ma era electrician auto autorizat. dar pur si simplu nu se pricepe la masina mea. deci care e rezolvarea?

| NunuNini a răspuns (pentru irinafatatrista):

Ti-am zis: mergi in service.

| suntserios a răspuns (pentru irinafatatrista):

Rezolvarea e sa gasesti unul care se pricepe la masina ta.