| Alexluchi20 a întrebat:

Buna ziua! Am o întrebare. Dacă mașina unui om este pe gpl acesta trebuie sa aibă neaparat semn in spate și sa scrie in talon ca e pe gpl sau nu trebuie?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista o obligatie legală de a avea vreun semn distinctiv. In schimb omologarea ei este obligatorie, ocazie cu care se notează in CIV la rubrica observatii si de acolo se preia in talon, daca talonul se emite ulterior.
Si ce zice violenta e si aberant, in caz de accident riscul ca butelia de GPL sa explodeze este mult mai mic decat in cazul rezervorului de benzină.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, asa este legal, ca in caz de accident sa nu se apropie nimeni de masina, ca butelia de gaz poate exploda.

| mi25 a răspuns:

Doamne, oare Violleta nu-si da seama ce prostii spune si ca cele mai multe raspunsuri sunt de om incult?