| PoganR a întrebat:

Am o problema cu o masina Frigorifica. Thermo King-ul nu functioneaza la stationare, cand este bagata la priza (220V). El functioneaza doar cand masina este pornita. Am intrebat cativa mechanici dar nu au stiut ce are. Ma puteti ajuta? Sa imi spuneti ce are?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil este problema electrica, la circuitul de 220V.
Pentru depanarea defectiunii ar trebui sa apelezi la un electrician (nu mecanic) care cunoaste atat instalatiile frigotehnice de 220V, cat si sistemele electrice ale masinilor (camioanelor).
In primul rand trebuie verificat daca 220V ajung la panoul de comanda si daca nu este arsa vreo siguranta. Urmeaza sa fie verificata partea electrica care DIFERA de circuitul electric a masinii (de regula, aceasta parte este compusa de un transformator, diode redresoare, eventual un comutator sau releu.

Sistemul de racire propriu zis functioneaza alimentat de pe circuitul electric al masinii, care se descongestioneaza cand se conecteaza 220V.

Acest text INTEGRAL sa arati electricianului care vine sa depaneze defectul, il poate ajuta mult!