| Taner13 a întrebat:

am o problema la un mercedes c180 din 1998, nu am idee unde se afla senzorul de la arborele cotit (CPS), trebuie sa il schimb.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pe partea soferului te uiti tocmai in spate unde se termina motoru spre volanta, dar cumva cam la nivelul mijloc la motor. Pune pe google si cauta 1998 mercedes c180 crankshaft sensor location.Si o sa iti dea imagini, poze si macar iti faci ide cam pe unde ar fi.Dar se pare ca acolo este localizat pe aproape de volanta si cam la mijloc ca inaltimea motorului sau a volantei.In imagini vezi ca iti da multe timpenii cu senzoru de la axa cu came, tu cauti crankshaft sa zica cand dai pe poza, te descurci tu.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Undeva pe sub motor. Avand in vedere ca arborele cotit este in partea de jos a motorului. Deasupra baii de ulei.