| MariusRMP a întrebat:

Daca pistonul este actionat de biela si bilea de arborele cotit. Atunci arborele cotit de ce e actionat?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Explozia din camera de ardere, adica din cilindru misca totul.Deci explozia impinge pistonu, care este legat de biela, aceasta la rindu ei legata de arborele cotit. Avind mai multi cilindri ai mai multe explozi una dupa alta corelate astfel incit fiecare xplozie contribuie la miscarea pistoanelor, biele si arbore.Bine mai ai si altele dar nau legatura cu ce ai intrebat.

| CristiTatu a răspuns (pentru relian):

Nu se numeste "explozie "ci ardere sau destindere puterea motorului.=>>http://autoama.blogspot.com/......iston.html

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Le incurci. Ordinea e - pistonul actioneaza biela care la randul ei actioneaza arborele. Pistonul produce miscare liniara, bilela + arbore ( manivela ) = miscare circulara. Ai scos apa la fantana? Tu = piston, mana = biela, arborele cotit = manivela fantanii. Altceva?
https://www.youtube.com/watch?v=DKF5dKo_r_Y