| anonim_4396 a întrebat:

Am un megane coupe cabrio din 2009, si vreau sa ii cumpar un set nou de gume numai de vara, pe cartea masini scrie 205/55/R16 H sau V, vreau sa precizez ca sunt interesat numai de cele cu "protectie pentru janta"

Problema e ca ma lovesc de "indicele de Viteza"

Gasisem 2 variante:

Dunlop Sport Maxx Rt 205/55 R16 91 Y
http://www.emag.ro/......DYFLVMBBM/

si

Anvelopa Vara Dunlop Sport 01 205/55 R16 91 V
http://www.emag.ro/......DL4467BBM/

Doar ca cel cu "Y" care rezista pana la 300km/h nu e recomandat pentru masina mea
Si cel cu "V" care rezista pana la 240km/h e mai scump decat cel cu "Y" cu o diferenta de 70lei pe buc!

Prima data cautasem ceva de la Michelin dar la ei nu am gasit cu "protectie pentru janta", sau or fi dar la preturi...

2 răspunsuri:
| Alexul99 a răspuns:

Ai de gand sa mergi mai tare decat 240? Nu prea cred.
Deci iti recomand ceea ce este recomandat pentru modelul tau, nu sa ai probleme dupa 300 de km parcursi cu ele.
Mergi la sigur. oricum nu cred ca ai unde sa ii dai 300, in Romania.

| JohannesZu a răspuns (pentru Alexul99):

Cu siguranta nu o sa depasesc 200, ideea e ca cea care rezista la 300 e mai ieftina cu 70 de lei pe bucata!