| Cetateanul a întrebat:

Am un Mitsubishi Colt fabricat în 2007, 1.5 DI-D, diesel, 141, 000 km la bord, revizie făcută. Câteodată nu-mi pornește deloc sau pornește mai greu mașina, din mai multe încercări. Am avut schimbat kit-ul de ambreiaj recent. Înainte de a schimba kit-ul de ambreiaj nu am avut această problemă. Pe bord îmi apare un simbol când întâmpin această problemă. Voi atașa 3 poze sperând că cineva îmi poate spune ce reprezintă. La 3 service-uri auto diferite nu au știut să-mi spună. La reprezentanța Mitsubishi ar fi ultima soluție însă sunt cam piperați și aș vrea să știu dinainte ce înseamnă această eroare pe bord. Mii de mulțumiri pentru cei care mă pot ajuta, acord și fundiță. Poze: https://ibb.co/nDH9Nm
https://ibb.co/esWsa6
https://ibb.co/e1078R

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Ai probleme cu nivelu de ulei posibil sa fie sub limita normala si trebuie completat sau ai fuga (pierderi). Si vad ca mai e martorul la baterie aprins ceea ce inseamna ca e bateria slaba (trebuie schimbata)

| Cetateanul explică (pentru mgtow):

Salut! Îți mulțumesc pentru răspuns. Martorii cu uleiul și bateria dispar după ce reușesc să pornesc motorul. Ignoră acei martori. Revizia e făcută recent. Problema e strict legată de semnul acelade culoare neagră cu formă de cheie din stânga kilometrajului pe display-ul electronic. Acel semn apare doar când nu vrea să pornească motorul. Câteodată pornește, câteodată nu. Cum vrea el sau ea (cheia). Nu fac nimic diferit când pornește față de când nu pornește.

| mgtow a răspuns (pentru Cetateanul):

Daca e cheia inseamna ca o piesa da probleme. Cand nu ai un meanic de baza trebuie sa mergi la reprezentanta oficiala, un coleg de munca tot asa s-a dus la un meketreche de asta si ala a profitat de el ca e sef de parc la camioane usturandul de bani schimbandui motorul

| Cetateanul explică (pentru mgtow):

Am rezolvat! Merge foarte bine cu cheia de rezervă. Dar și bateria cred că trebuie să o schimb. Mersi mult de atenția acordată. Ti-am acordat fundița. Toate bune!

| mgtow a răspuns (pentru Cetateanul):

Sanatate si tie