| Nic111 a întrebat:

Bună ziua am un Opel insigna 2009 și nu-mi mai merge navigația nu se mai aude nimic la mașină Nici când semnalizez nici senzori de parcare nimic! Numai am nici un sunet nimic la mașină Care este cauza? Dacă schimb navigația cu una nouă rezolv problema?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Problema ta actual pare sa aiba lagatura cu scosul masinii din service de care zici aici : https://www.tpu.ro/......mai-merge/

daca iti repari masina in regie proprie cei de la serviceul unde ti-au lucrat ultima data o sa zica ca tu ai creat problema.

Asa ca, daca inainte masina nu avea aceste manifestari ci imediat dupa ce ai scos-o de la reparat, atunci cel mai indicat este sa te adresezi serviceului care a lucrat la masina!

Bula
| Bula a răspuns:

Cl mai probabil este problema de alimentare comuna cu enrgie electrica (curent) a aparatelor nefunctionale.
Cauza ceea mai deasa poate fi o siguranta arsa sau un fir intrerupt.
Mergi la un electrician auto, sa verifice instalatia electrica.
Daca siguranta este arsa, atunci trebuie schimbata cu una noua, cu amperaj IDENTIC cu ceea originala!

| Nic111 explică (pentru Bula):

Chiar acum s-a aprins a stat câteva secunde pornit și apoi mi s-a stins care este cauza Am încercat la viper cică băieți vor să schimbe navigația oare să fac asta?

| sierra1 a răspuns (pentru Nic111):

Ai o problemă la alimentare. Dacă era defect, NU se aprindea deloc

| Nic111 explică (pentru sierra1):

Și ce pot face?

| Bula a răspuns (pentru Nic111):

Ti-am scris: du-ti masina la un electrician auto, sa verifice circuitele electrice!

| Bula a răspuns (pentru Nic111):

Este un defect de contact la circuitul electric COMUN (de alimentare).
Ti-am scris: mergi cu masina la depanat la un electrician auto (priceput), daca nu vrei sa arda in flacari!

| sierra1 a răspuns (pentru Nic111):

"Nic111: Și ce pot face?"

inlături cauza. Măsurători cu aparatul

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Sunetul motorului il auzi?