| alexronaldo77fde a întrebat:

Salut! Nu mai funcționează senzorii de parcare. Am un Audi A4 B7 sedan din 2007. Când am luat mașina, functionau perfect dar am schimbat navigația veche rns (din aia mică cu roșu) cu una rns-e. Nu știu dacă are vreo legătură, ideea e că acum când bag in marșarier se aude un bip și se face negru ecranul navigației, dar după aceea absolut nimic. Ce aș putea face?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Navigatia nu are nici o treaba cu senzorii de parcare. Daca zici ca se face ecranul negru, posibil sa fie ceva fire care nu corespund cu noua navigatie.
Cat despre bipaitul lung cand bagi in mansalier, este semn ca unul sau mai multi senzori sunt defecti. Desigur poate fi si un contact imperfect.
Iti recomand sa pui contactul, lasa masina in mansalier fara sa o pornesti apoi du-te si pune urechea langa fiecare din senzori, o sa auzi la unii niste "bipaituri", cei care bipaie, sunt ok, cei care nu emit niciun fel de sunet, sunt defecti.

| alexronaldo77fde explică (pentru OldSoul):

Si de asta nu funcționează nici unul? Trebuiesc schimbăti toti sau doar aia care nu mai funcționează?

| OldSoul a răspuns (pentru alexronaldo77fde):

Daca un senzor e ars, nu functioneaza deloc sistemul.
Ii schimbi doar pe cei defecti.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce ai putea face? Simplu,pune navigatia veche la loc si incearca iar,daca merge atunci navigatia noua e problema.
Dar ca o idee aia nu-i navigatie ce ai schimbat tu laughing ala este doara display,navigatia este in bord,acolo ai navigatia, antena etc, ala este doara un ecran si trebuie sa fie compatibil cu navigatia, cu sensorii si cu camera la spate de ai sau camere de jur imprejurul masinii de ai asa ceva.
Mai mult ca sigur displayul pus de tine este problema.
Mai simplu de atat si sa fii sigur nu este, pui la loc ce ai avut, apoi vezi cum sta treaba.

| badpanda a răspuns:

Ea crede ca ai telecamera cand dai cu spatele.
Trebuie sa intri in setari si sa debifezi camera.