| Alexandru_Andrei_1984 a întrebat:

am un scuter care nu a mai fost aprins de cativa ani. L-am pornit a mers, dupa ce l-am folosit o jumatate de zi s-a oprit dintr-o data, iar de atunci nu mai porneste, i-am desfacut carburatorul, i-am suflat in el, benzina prinde, bujia face scanteie elicea la motor se invarte, dar nu porneste deloc. Ce are? Cum as putea rezolva problema? Dau funda

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

S-a suparat pe tine ca nu l-ai folosit atata timp big grin

evident ceva s-a rupt/spart undeva, iar dupa cativa ani ar fi trebuit facuta o revizie completa inainte de utilizare

eu as merge cu el la un specialist

| romeo78 a răspuns:

Problema este că nu trebuia să îl porniți după ce a stat atât de mult timp. Trebuia să desfaceți motorul, carburatorul, cutia de viteze, totul, să le curățați, ungeți, regla din nou.
Mergeți la un service auto și cereți ajutorul. Nu mai încercați nimic. Pe lângă elice, bujie, mai este arbore cotit, pistoane, ambreiaj, cutie de viteze, deci sunt multe alte piese auto care asigură mișcarea.