| R3TR0 a întrebat:

Am un scuter de 49 in 4 timpi. Ieri l-am facut, totul bine si frumos dar astazi cand dau sa il pornesc nu mai porneste. Am scos bujia si era uscata. Ce sa ii fac sa dea benzina?

16 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Dar bujia primeste curent de la bobina?

| R3TR0 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Da si chiar foarte bun

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru R3TR0):

Dar benzina intra in carburator?

| R3TR0 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Da nu chiar multa, dar nu pleaca catre motor

| R3TR0 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Da, nu prea multa dar intra

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru R3TR0):

Verifica daca "da sprit" atunci cand accelerezi; posibil ca nuvelul sa fie mult prea mic

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru R3TR0):

Posibil ca nivelul benzinei din carburator sa fie sub cel normal

| R3TR0 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pai si cum il dau mai mare? Ca ea are sprint

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru R3TR0):

Wow. mergi la un mecanic, pentru a verifica nivelul benzinei din carburator. este o lucrare de finete si nu cred ca o poti rezolva singur

| R3TR0 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu stii nici cum se regleaza nivelul? Treaba este ca nu pleaca benzina din carburator catre motor

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru R3TR0):

Stii sa demontezi si sa remontezi carburatorul? daca nu ai mai facut asta: nu trebuie sa faci asta fara supraveghereaunui mecanic specialist in carburatie

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru R3TR0):

Eu stiu cum se regleaza; dar... este dificil sa iti spun, iar tu sa intelegi si sa nu strici mai rau ce este acolo

| R3TR0 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Stiu ca am mai reparat si altele doar ca la asta ma bate laughing)

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru R3TR0):

Toate carburatoarele au acelasi principiu de functionare! Spunand ca ai mai surubarit prin ele: sigur te vei descurca si cu acest carburator! P.S. Iti dau mesaj cu nr, meu de tel., iar tu da-mi bip si te sun eu

| DaniTDCI a răspuns:

Cureti carburatorul

| Iurco_Jora_1986 a răspuns:

Buna aicea sunt mai multe probleme