| Alesax a întrebat:

Buna ziua, am un tractor u 550 si am probleme cu ridicare, cand il pornesc nu ridica deloc nici turat iar dupa ceva timp pornit ridica dar doar turat si ridica foarte incet. Uleiul este de culoare galben deschis, el este cauza?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce sa ridice?
ca nu-i macara sa ridice ceva, tractorul fiind folosit la carat, la tras dupa el remorci, utilaje, sape, module, nu sa ridice nimic.

| SkandallKamataru a răspuns:

Bună ziua! Problema pe care o descrieți cu tractorul U550 pare a fi legată de sistemul hidraulic al ridicării. Uleiul de culoare galben deschis nu pare să fie cauza principală a acestei probleme, deoarece culoarea uleiului nu este neapărat un indicator al stării funcționale a sistemului hidraulic. Cu toate acestea, există mai multe aspecte care ar putea fi investigate pentru a identifica cauza și a remedia problema:

Verificați nivelul și starea uleiului hidraulic: Asigurați-vă că nivelul uleiului este adecvat și că uleiul este în stare bună. Uleiul contaminat sau nivelul inadecvat pot afecta performanța sistemului hidraulic.

Verificați filtrul de ulei: Un filtru de ulei încărcat sau înfundat poate restricționa fluxul de ulei și poate afecta performanța sistemului hidraulic. Verificați dacă filtrul de ulei este curat și înlocuiți-l dacă este necesar.

Verificați sistemul hidraulic pentru scurgeri: Pierderile de presiune din sistemul hidraulic pot duce la o funcționare inadecvată a ridicării. Verificați toate conexiunile și garniturile pentru eventuale scurgeri de ulei.

Verificați pompa hidraulică: Pompa hidraulică este responsabilă pentru furnizarea presiunii necesare pentru funcționarea corectă a sistemului hidraulic. Dacă pompa este defectă sau îmbătrânită, acest lucru poate afecta ridicarea.

Verificați supapele de control: Supapele de control care reglează fluxul de ulei în sistem ar putea fi blocate sau defecte, afectând performanța sistemului de ridicare.

Verificați starea cilindrilor hidraulici și a altor componente: Cilindrii hidraulici și alte componente ale sistemului de ridicare ar trebui să fie inspectate pentru uzură, scurgeri sau alte probleme.