| Ciprian_Ciprian_Shi_Atat_2003 a întrebat:

Salutare TPU astazi mi-am mi-am pornit atv-ul si a pornit foarte usor l-am turat putin si cand l-am lasat la relantiu dadea sa se opreasca si cand il acceleram nu se mai oprea timp de 5 secunde si dupa aia s-a oprit si i-am dat din nou la automat dar nu a mai pornit e din cauza de la scanteie? nu da cum trebuie sau?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, adui niste scanteie din soba, poate se aprinde!

| DaniTDCI a răspuns:

Carburator infundat, recomand o curatare, daca aveai probleme cu scanteia nu iti pornea deloc, succes

| Ciprian_Ciprian_Shi_Atat_2003 explică (pentru DaniTDCI):

Salut l-am dus la curatat omu mi-a zis ca la curatat dar mna nuh o sa-l dau jos sa vad pe unde e infundat

| Ciprian_Ciprian_Shi_Atat_2003 explică (pentru DaniTDCI):

Salut astazi l-am Curatat conplect l-am desfundat l-am pus inapoi dar nu porneste deloc ce sa-i fac

| DaniTDCI a răspuns (pentru Ciprian_Ciprian_Shi_Atat_2003):

Inseamna ca iri ramane plutitorul blocat de la carburator, daca tu zici ca l-ai curatat si tot asa iti face doar plutitorul poate fi problema, verifica daca iti functioneaza vacumul de la rezervor,

| Ciprian_Ciprian_Shi_Atat_2003 explică (pentru DaniTDCI):

Ce-i ala vacum poti sa-mi spui te rog
si i-am cumparat carburator nou numa astept sa se opreasca ploaia si il pun

| Ciprian_Ciprian_Shi_Atat_2003 explică (pentru DaniTDCI):

Sal cei ala vacum poti sa-mi spui te rog
si i-am cumparat carburator nou astept sa se opreasca ploaia sa il pun

| DaniTDCI a răspuns (pentru Ciprian_Ciprian_Shi_Atat_2003):

Vacumul e chiar la iesire din rezervor, acela e conectat la carburator prin 2 furtune, 1 furtun e benzina si celalalt ii da aer, fara aer nu functioneaza, sau poate ti-e atv-ul pe direct, nu stiu, pune carburatorul nou si incearca sa il pornesti sa vezi ce se intampla, ps: nasol rau cu ploaia asta. laughing

| Ciprian_Ciprian_Shi_Atat_2003 explică (pentru DaniTDCI):

Din cate am auzit si am vazut la ateveul asta care il am eu nu e cu vacum am doar un furtun ce vine din rezervor in carburator

| DaniTDCI a răspuns (pentru Ciprian_Ciprian_Shi_Atat_2003):

Atunci inseamna ca iti e pe direct, monteaza carburatorul si scrie-mi daca iti porneste sau nu

| Ciprian_Ciprian_Shi_Atat_2003 explică (pentru DaniTDCI):

Salut i-am montat carburatorul a pornit de vreo 5 ori si tot asa pornea si se oprea nu state mai mult de 3 4 5 secunde pornit si cand mai pornea scotea fum pe la filtru de aer

| DaniTDCI a răspuns (pentru Ciprian_Ciprian_Shi_Atat_2003):

Mai porneste-l si tine-l turat blana cateva secunde, tureaza-l de cateva ori sa vezi ce se intampla, vezi sa nu fie intrerupt fisa de la bujie, sa faca contact

| Ciprian_Ciprian_Shi_Atat_2003 explică (pentru DaniTDCI):

Bos sti teava ce e prinsa la chiuloasa ce vine de la carburator? nu imi mai prinde surbul bine adica nu imi strange s-a dus filetul si prinde aer creca aia e devina? nu?

| DaniTDCI a răspuns (pentru Ciprian_Ciprian_Shi_Atat_2003):

Acela e epurator, are rolul de a nu polua asa de mult aerul, nu are nicio vina, daca tu zici ca din chiuloasa vine in carburator. nu stiu. posibil sa prinda aer, incearca cu un surub putin mai mare sa strangi in gaura sa isi faca filet, de aceea nu iti merge atv-ul, are si acela rolul lui, sa imi scrii daca ai rezolvat ceva

Răspuns utilizator avertizat