| Chinezu12345 a întrebat:

Am un Volvo Xc60 din 2014 si am o problema. In momentul in care vreau sa o pun pe pilot automat imi spune in bord urmatoarele: "Pilot automat indisponibil, service necesar". As vrea sa o duc la service dar inainte de asta as vrea sa cer o parere. De la ce poate fi asta? Ce poate fi defect? O sa coste mult? Cel mai bun raspuns primeste FUNDA! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Goete a răspuns:

Asa cum are fiecare masina calculatorul si te "ti-l pune la zero" cand ii faci schimbul de ulei sau ii revizeaza alte lucruri la fiecare x km, presupun ca este doar nevoie de revizia sistemului de pilotare automat si cand ii pune la zero calculatorul, adica anuleaza erroarea dat fiind faptul ca a fost revizionat, va functiona.
Eu zic ca 99% asta e problema dar daca mergi la Volvo si ii intrebi, inclusiv costul, nu platesti nimic daca nu decizi sa o faci. Eu stiu de o alta problema similara si au anulat erroarea in calculatorul masinii fara a plati nimic (e in garantie) si peste vreo doua saptamani a mers la prima revizie).

2 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Pilotul automat are nevoie de o revizie periodica.

| Chinezu12345 explică (pentru Goete):

Si ce trebuie sa fac in cazul asta? Cum adica revizie periodica? La ce te referi?