| kristescu a întrebat:

Bună ziua.
As dori sa știu dacă pot merge cu o autoplatforma cu mașina pe ea cu categoria B.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca autoplatforma se incadreaza sau nu la categoria B.
Conform Codului rutier, citez:
"f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat ansamblu per total se inadreaza la categ B poti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca omologarea platformei indica o sarcina totala maxima pe la 3500kg, poti. Sau daca nu ma insel, cu B-ul se poate pana pe la 4250kg.
Daca masa totala maxima autorizata a autoplatformei este de exemplu de 4500kg, se conduce cu categoria C sau subcategoria C1.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie BE pentru ca depaseste 750 kg si are 2 axe